تشکیل واحد نیروی هوایی در حشد شعبی عراق به دنبال چند حمله مرموز

تشکیل واحد نیروی هوایی در حشد شعبی عراق به دنبال چند حمله مرموز

شنبه, 7 سپتامبر, 2019 - 09:45
نيروهای حشد شعبی (رویترز)

ابو مهدی المهندس معاون رییس هیات حشد شعبی در عراق روز پنجشنبه (۵ سپتامبر) از تشکیل واحد نیروی دریایی این گروه خبر داد.
این اقدام بعد از افزایش حمله های مرموز به انبار تسلیحات و تاسیسات حشد شعبی انجام می گیرد و به گفته تحلیلگران در راستای رویارویی بین آمریکا و ایران قرار دارد.
مهندس در سندی که به امضای خود او رسیده گفت «با توجه به دستور دفتر نخست وزیری مورخ ۸-۹-۲۰۱۴ و اختیاراتی که از آن برخورداریم واحد نیروی هوایی به ریاست موقت صلاح مهدی حنتوش تشکیل می شود».
نکته قابل توجه اینجاست که فرمان تشکیل نیروی هوایی به امضای معاون رییس هیات حشد شعبی رسیده و نه فالح الفیاض رییس این هیات. این احتمالا بیانگر اختلاف نظر گسترده در درون این گروه است.
 چند هفته پیش الفیاض و المهندس درباره حمله به انبارهای تسلیحاتی «حشد شعبی» اظهارات ضد و نقیضی مطرح کردند.
مهندس گفت که حمله به تاسیسات حشد شعبی کار اسرائیل بوده و تهدید کرد که پاسخ حملات را خواهد داد.
در مقابل اما الفیاض ضمن همسویی با دیدگاه دولت عراق گفت که باید منتظر نتایج تحقیق بود.
هشام الهاشمی کارشناس امنیتی گفت تشکیل نیروی هوایی در حشد شعبی منجر به شرمساری نخست وزیر در برابر آمریکایی ها می شود به ویژه اگر حشد شعبی سامانه های هوایی را خارج از نظارت کمیته تسلیحاتی ویژه در وزارت دفاع خریداری کند. هیچ کشوری به جز ایران به حشد شعبی سلاحی خارج از نظارت کمیته تسلیحاتی وزارت دفاع نمی فروشد.
او افزود «اما به هر حال واحد نیروی هوایی حشد شعبی به واقعیت تبدیل شده و این گروه می گوید که در معرض حمله های خارجی قرار دارد و باید با خریداری سامانه های پدافند هوایی از خود دفاع کند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای