قرقاش: حمایت امارات از فراخوان سعودی برای گفتگوی گروه های یمنی

قرقاش: حمایت امارات از فراخوان سعودی برای گفتگوی گروه های یمنی

تقویت همکاری محکم منطقه ای بر اثر مشارکت امارات در ائتلاف طوفان قاطع
یکشنبه, 8 سپتامبر, 2019 - 12:00
دکتر انور قرقاش وزیر مشاور امارات در امور خارجه (فرانس پرس)

انور قرقاش وزیر مشاور امارات در امور خارجه روز شنبه (۷ سپتامبر) از حمایت کشورش از فراخوان سعودی برای برگزاری نشست و گفتگو بین گروه های یمنی خبر داد.
او افزود «امارات پیشتر نیز در عملیات طوفان قاطع در کنار سعودی ایستاد و رهبری مقابله با چالش های مشترک بین دو کشور بر عهده سعودی است».
وزیر اماراتی با انتشار توییتی افزود «پادشاهی عربی سعودی با شکیبایی و تدبیر و اقتدار ائتلاف عربی را رهبری می کند و مشارکت امارات در این ائتلاف منجر به تقویت همکاری محکم منطقه ای بین دو کشور شده است».
او خاطر نشان کرد «دو کشور دیدگاه مشترکی درباره گفتگو بین گروه های یمنی دارند».
دولت سعودی با رد «فتنه»‌ بین گروه های یمنی در عدن درباره «تشدید درگیری نظامی یا آغاز درگیری های جانبی» هشدار داد و گفت «تنها شبه نظامیان تروریستی حوثی مورد حمایت ایران و گروه های داعش و القاعده از چنین وضعیتی نفع می برند».
سعودی همچنین ز گروه های درگیر و دولت قانونی خواست تا «گفتگو در جده را فورا آغاز کنند» و «بر لزوم دست یابی به توافق غیر مشروط برای پایان درگیری و آتش بس تاکید کرد».
این کشور همچنین با «تحولات تنش زای اخیر و نتایج و پیامدهای ناشی از آن و نیز مخالفت گروه های یمن با فراخوان پیشین سعودی برای توقف تنش و آغاز گفتگو» به شدت مخالفت کرد.
دولت سعودی افزود «پایگاه و پادگان ها و تاسیسات نظامی و غیر نظامی حکومت قانونی باید در اختیار حکومت قرار بگیرند».
ریاض خاطر نشان کرد « تلاش برای ایجاد بی ثباتی در یمن به مثابه تهدید امنیت و ثبات سعودی و منطقه است که سعودی قاطعانه با آن برخورد می کند».
سعودی تاکید کرد که طبق دیدگاه ثابت این کشور هیچ جایگزینی برای دولت قانونی یمن وجود ندارد و تلاش برای تغییر واقعیت کنونی در یمن از راه رویکرد نظامی و تهدید آمیز بی نتیجه است.
مارتین گریفیتس فرستاده سازمان ملل در امور یمن روز جمعه (۶ سپتامبر) از دولت قانونی یمن و شورای انتقالی جنوبی خواست تا با غنیمت شمردن فرصت گفتگو در جده در راستای مهار ناآرامی کنونی در جنوب یمن تلاش کنند.
گریفیتس افزود او از گفتگوهای تحت نظر سعودی حمایت می کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای