​سعودی خواستار اقدامات بازدارنده علیه نقض برجام از جانب ایران شد

​سعودی خواستار اقدامات بازدارنده علیه نقض برجام از جانب ایران شد

پنجشنبه, 12 سپتامبر, 2019 - 12:00

شاهزاده عبدالله بن خالد بن سلطان عبدالعزیز سفیر سعودی در اتریش و نماینده دائم این کشور در سازمان‌های بین‌المللی در وین خواستار اتخاذ اقدامات بازدارنده در قبال نقض توافق هسته ای ایران و یک توافق فراگیرتر از برجام با ایران شد.

به گزارش الشرق الاوسط، سفیر سعودی در سخنانی در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین از جامعه جهانی خواست تا اقداماتی بازدارنده علیه تخطی ایران از برجام انجام دهد، زیرا به گفته او تخطی ایران از برجام نشان از نقایص این توافق دارد.

نماینده دائم این کشور در سازمان‌های بین‌المللی در وین توضیح داد: باید یک توافق بین‌المللی فراگیر دربارهٔ برنامه هسته‌ای ایران وجود داشته باشد تا عدم دستیابی این کشور را به هر نوع سلاح هسته‌ای تضمین کند. این اقدام باید با هدف تضمین امنیت و صلح بین‌المللی انجام شود.

وی همچنین خواهان توافق تازه‌ای با ایران شد که نظارت بر پایگاه‌های نظامی این کشور هم در آن پیش‌بینی شده باشد.

عبدالله بن خالد در ادامه سخنانش گفت توافق مورد نظر پادشاهی عربی سعودی می‌بایست شامل سازوکار بازرسی ویژه، دقیق و همیشگی از همه سایت‌ها از جمله سایت‌های نظامی به همراه سازوکاری برای بازگشت تحریم‌ها در صورت نقض توافق توسط ایران باشد.

نماینده دائم سعودی در سازمان‌های بین‌المللی در وین، ایران را متهم کرد که درآمدهای حاصل از رفع تحریم‌ها را به تنش‌آفرینی و گسترش نفوذ خود در کشورهای خاورمیانه اختصاص می‌دهد و افزود: رفتار تهاجمی ایران طی ۴۰ سال گذشته نمایانگر نیت‌های این کشور در منطقه است. آخرین گزارش آژانس ویژه نقض توافق هسته‌ای توسط ایران بر این موضوع تأکید دارد.

عبدالله بن خالد با قدردانی از تلاش‌های آژانس در زمینه رصد برنامه هسته‌ای ایران به شکلی حرفه‌ای و دقیق گفت: گزارش‌های اخیر آژانس بر نقض توافق توسط ایران تأکید می‌کند چه در سطح میزان غنی‌سازی اورانیوم، یا میزان اورانیوم غنی‌شده یا نصب و توسعه سانتریفیوژهای پیشرفته و متوقف کردن تمام تعهدات مربوط به تحقیق و توسعه آن. موضوعی که تأکیدی بر اظهارات اخیر مقامات ایرانی در این باره است. اینها نشان دهنده ناقص بودن توافق هسته‌ای است و بر ضرورت اتخاذ اقدامات بازدارنده در قبال آن تأکید می‌کند؛ هدف اصلی که ایران دنبال رسیدن به آن است، اکنون مشخص شده‌است.

عبدالله بن خالد در ادامه سخنانش ایران را به نقض توافق هسته‌ای متهم کرد و گفت گزارش‌های آژانس شامل تلاش ایران برای توسعه سیستم‌های پیشران هسته‌ای دریایی نیست و باید هدف از این موضوع توضیح داده شود به ویژه آنکه باید در نظر داشت که از این فن‌آوری بیشتر در زمینه‌های نظامی استفاده می‌شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای