دیدار صدر با خامنه‌ای و سلیمانی حاشیه‌ساز شد

دیدار صدر با خامنه‌ای و سلیمانی حاشیه‌ساز شد

پنجشنبه, 12 سپتامبر, 2019 - 20:15

حضور ناگهانی مقتدی صدر رهبر جریان صدر در شب شام غریبان امام حسین (ع) در مراسم عزاداری بیت علی خامنه ای پس از چند سال تیرگی روابط و انتقاد صدر از دخالت تهران و شبه نظامیان وابسته به ایران موجی از بحث و جدل در عراق را به همراه داشته‌است.

به گزارش الشرق الاوسط، مقتدی صدر از ۲۵ ژوئن سال جاری در ایران به سر می‌برد و پیش از این پایگاه رسمی مقتدی صدر با انتشار تصاویری از حضور وی در شهر قم ایران در مراسم عزاداری محرم خبر داده بود. صدر در تیرماه گذشته هم به ایران سفر کرده بود، اما گفته شد که آن سفر غیررسمی و خانوادگی است.

واکنش‌ها در داخل جریان صدر و دیگر کنشگران سیاسی در عراق به صورت موافق و مخالف مطرح شده‌است؛ موافقان عنوان می‌کنند که صدر از خود شخصیت رهبری را نشان می‌دهد که منافع عراق را بر هرگونه منفعت دیگری ترجیح می‌دهد، منتقدان اما معتقدند صدر همچون دیگر سیاستمداران و فرماندهان گروه‌های مسلح عراقی همراه ایران و نفوذ آن شده‌است.

صدر تاکنون واکنشی نسبت به این مواضع نداشته‌است اما حاکم الزاملی یکی از رهبران این جریان می‌گوید «صدر در یک مراسم عزاداری شرکت کرده و به صورت تصادفی خامنه ای و سلیمانی در آن شرکت کرده‌اند و این مسئله کاملاً طبیعی و عادی است». او در اظهارات رسانه ای می‌افزاید «صدر با همه کشورهای همسایه روابط خوبی دارد و همگان برای مواضع ملی میهنی نسبت به عراق و بحران‌های منطقه ای خود احترام قائلند».

ریاض المسعودی نماینده پارلمان عراق و عضو ائتلاف سائرون نسبت به قرار گرفتن مقتدی صدر در کنار خامنه‌ای رهبر ایران و قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران این کشور در مجلس عزاداری حسینی در تهران واکنش نشان داد و افزود: «حرف و حدیث‌ها از تلاش‌های صدر برای تغییر قواعد بازی، غیر منطقی است.»

المسعودی در گفت‌وگویی اضافه کرد: «مناسبات عراق با کشورهای پیرامون خود از زمان سقوط رژیم صدام تا به امروز بر اساس حسن همجواری و احترام به حاکمیت کشورها استوار بوده‌است.»

وی افزود: «سفرهای صدر به کشورهای همسایه بر اساس سه اصل حسن همجواری، احترام به حاکمیت کشورها و تمایل به تحکیم مناسبات میان ملت‌ها صورت می‌گیرد.»

این عضو ائتلاف سائرون افزود: «سفر اخیر مقتدی صدر به تهران به هیچ عنوان سیاسی نیست و مناسبات و روابط با تصاویری منتشر شده یا نشده تحکیم نمی‌شود.»

از سوی دیگر، غیث التمیمی عضو سابق جریان صدر که به انتقادات علنی در قبال ایران شهره است، از اقدام اخیر صدر ابراز تاسف می‌کند و می‌گوید: «کسی که زیر پای رهبر ایران می‌نشیند نمی‌تواند تاج سر عراقی‌ها باشد». او خطاب به صدر می‌گوید: «همان‌طور که در تصاویر می‌بینیم به نظر می‌رسد که راحت نبودی اما ارزش و جایگاه خود را نزد عراقی‌ها کم کرده‌ای».

در همین رابطه، احسان الشمری رئیس مرکز اندیشه سیاسی به الشرق الاوسط می‌گوید: «حضور صدر در مجلس خامنه ای برای طرفداران او و نخبگان غافلگیرکننده بود و با رویکرد ضد ایرانی او متفاوت بود». وی می‌افزاید: «حضور صدر در کنار خامنه ای پیام‌هایی را به همراه دارد از جمله این که صدر به دنبال ایجاد توازن و تعادل است به ویژه اینکه او قبلاً به نزدیکی به کشورهای عربی و خلیجی متهم شده بود».

او ادامه می‌دهد: «از آنجائی که صدر حامی دولت عادل عبدالمهدی است شاید تلاش می‌کند تا با ایرانی‌ها دربارهٔ آینده این دولت مذاکره کند به ویژه اینکه او پیش از این تأکید کرده بود که این دولت در صورت ناکامی در تحقق شرایط لازم پابرجا نخواهد ماند بنابراین ممکن است که صدر در حال برنامه‌ریزی برای سناریویی جدید است».


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای