کشورهای عربی و جهان حمله تروریستی به سکوهای نفتی آرامکو سعودی را محکوم کردند

کشورهای عربی و جهان حمله تروریستی به سکوهای نفتی آرامکو سعودی را محکوم کردند

شنبه, 14 سپتامبر, 2019 - 18:45
یکی از تاسیسات نفتی آرامکو (آرشیو)

 حمله به دو سکوی استخراج نفت شرکت آرامکو در استان بقیق و هجره خریص در سعودی انتقادهای گسترده کشورهای خلیجی و جهان را به دنبال داشت.
وزارت امور خارجه و همکاری بین الملل امارات روز شنبه (۱۴ سپتامبر) حمله تروریستی و خرابکارانه را به شدت محکوم کرد و گفت «این اقدام گواه تازه ای از تلاش گروه های تروریستی برای ایجاد ناامنی و بی ثباتی در منطقه است».
به گزارش خبرگزاری امارات (وام)  بیانیه وزارت امور خارجه این کشور همبستگی کامل با کشور سعودی در برابر گروه هایی که در سعودی ناامنی و بی ثباتی ایجاد می کنند را اعلام کرد و گفت از اقدامات سعودی برای برقراری امنیت کشور و شهروندان و افراد مقیم حمایت می کنیم.
به گفته این بیانیه «امنیت امارات بخش جدایی ناپذیر از امنیت سعودی است. هر تهدید یا خطر احتمالی در سعودی به مثابه تهدید علیه امنیت و ثبات امارات تلقی می شود.
به گزارش خبرگزاری بحرین وزارت امور خارجه بحرین حمله تروریستی به دو سکوی نفتی آرامکو سعودی را به شدت محکوم کرد.
وزارت امور خارجه بحرین بر دیدگاه ثابت و حمایت این کشور از سعودی برای مقابله با انواع تروریسم و عاملان ایجاد ناامنی و بی ثباتی در کشور تاکید کرد. در این بیانیه به حمایت بحرین از اقدامات سعودی در راستای دفاع از نهادها و منافع خود و مقابله با تروریسم و تقویت امنیت و ثبات در منطقه و جهان اشاره شده است.
یک مقام مسئول در وزارت امور خارجه کویت نیز گفت این کشور حمله پهپادی تروریستی به تاسیسات آرامکو را به شدت محکوم می کند.
او افزود «دولت کویت ضمن محکومیت شدید اللحن این حمله تروریستی خرابکارانه که ثبات سعودی را هدف گرفت از جامعه جهانی می خواهد تا تلاش مضاعف برای متوقف کردن این حملات انجام دهد.
به گزارش خبرگزاری سعودی (واس) این مقام کویتی خاطر نشان کرد کشورش از اقدامات سعودی برای برقراری امنیت و ثبات در کشور حمایت می کند.
آمریکا نیز از این حمله تروریستی انتقاد کرد.
جان ابی زید سفیر واشنگتن در سعودی گفت «ما به شدت حمله های پهپادی به تاسیسات نفتی در بقیق و هجره خریص را محکوم می کنیم».
سفیر واشنگتن در پیام توییتری افزود «حملاتی که زیرساختارهای اساسی و امنیت مردم را هدف گرفت غیر قابل قبول است و دیر یا زود منجر به کشته شدن مردم بیگناه می شود».
جیبوتی نیز حمله به دو سکوی نفتی آرامکو را به شدت محکوم کرد و این اقدام را تداوم ایجاد ناامنی و بی ثباتی در منطقه خواند و بر لزوم موضع قاطعانه تر از سوی جامعه جهانی در برابر تروریسم تاکید کرد.
وزارت کشور سعودی روز شنبه (۱۴ سپتامبر) گفت که حریق در دو سکوی نفتی آرامکو در استان بقیق و هجره خریص مهار شده و این دو حمله با پهپاد انجام شده اند».
سخنگوی امنیتی وزارت کشور سعودی در بیانیه ای گفت «دو سایت نفتی آرامکو پس از حمله پهپادی دچار حریق شدند».
این بیانیه خاطر نشان کرد «تیم امنیتی شرکت آرامکو ساعت ۴ صبح شنبه ۱۴ سپتامبر کار مهار آتش سوزی در دو سکوی استخراج نفت آرامکو در استان بقیق و هجره خریص را آغاز کرد. این تاسیسات بر اثر حمله پهپادی دچار آتش سوزی شدند اما حریق مهار شد. تحقیق درباره جزئیات حادثه آغاز شده است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای