وزیر انرژی سعودی: توقف موقت تولید نفت به دنبال حمله های تروریستی

وزیر انرژی سعودی: توقف موقت تولید نفت به دنبال حمله های تروریستی

شنبه, 14 سپتامبر, 2019 - 22:30
شاهزاده عبد العزیز بن سلمان بن عبد العزیز وزیر انرژی سعودی (الشرق الاوسط)

شاهزاده عبد العزیز بن سلمان وزیر انرژی سعودی گفت حمله های تروریستی در پالایشگاه های آرامکو سعودی در خریص و بقیق منجر به توقف موقت تولید نفت شدند.
او افزود «آمار اولیه نشان می دهد  این حملات باعث شد حدود ۵.۷ میلیون بشکه از تولید نفت خام این شرکت کاهش یابد که چیزی معادل نصف تولید آرامکو است. بخشی از این مقدار از طریق فروش ذخایر نفتی به خریداران جبران می شود».
وزیر انرژی سعودی خاطر نشان کرد «حدود ۲ میلیارد فوت مکعب در روز از تولید گازهای همراه نفت بر اثر این حملات کاهش یافت. این مقدار برای تولید ۷۰۰ هزار بشکه مایعات گازی مورد استفاده قرار می گرفت. در نتیجه تولید گاز اتان و میعانات گازی نیز تقریبا نصف خواهد شد».
شاهزاده عبد العزیز بن سلمان خاطر نشان کرد «این حمله تاثیری بر نیروگاه های آبی و برقی ندارد و منجر به کاهش سوخت در بازار داخلی نمی شود.
گزارشی در مورد زخمی شدن کارکنان در محل وقوع حادثه مخابره نشده است. شرکت آرامکو فعلا در حال ارزیابی پیامدهای حمله است».
او افزود‌ «آرامکو در حال حاضر برای جبران مقادیر از دست رفته تلاش می کند و آمارهای تازه ای در ۴۸ ساعت آینده اعلام می شود».
وزیر انرژی سعودی یادآور شد «این حمله تروریستی و خرابکارانه در راستای حمله های اخیر به تاسیسات نفتی و شهری و ایستگاه های پمپاژ نفت و نفتکش ها در خلیج عربی است».
او گفت «این حملات نه تنها تاسیسات حیاتی در سعودی را هدف گرفته بلکه امنیت منابع انرژی جهان را تهدید می کند و یک عامل تهدید کننده برای اقتصاد جهان تلقی می گردد».
شاهزاده عبد العزیز بن سلمان افزود «این حملات بار دیگر بیانگر اهمیت نقش آفرینی جامعه جهانی برای تامین امنیت انرژی در منطقه و مقابله با گروه های تروریستی است که این اقدامات خرابکارانه و بزدلانه را حمایت و ساپورت مالی می کنند».


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای