عراق استفاده از خاک این کشور برای حمله به تاسیسات نفتی سعودی را رد کرد

عراق استفاده از خاک این کشور برای حمله به تاسیسات نفتی سعودی را رد کرد

یکشنبه, 15 سپتامبر, 2019 - 18:15
دود ناشی از حمله به پالایشگاه نفت در بقیق سعودی (فرانس پرس)

دولت عراق روز یکشنبه (۱۵ سپتامبر) استفاده از خاک این کشور برای حمله پهپادی به تاسیسات نفتی سعودی را رد کرد.
در بیانیه منتشر شده از سوی دفتر عادل عبد المهدی نخست وزیر عراق آمده «دولت عراق اخبار منتشر شده در برخی شبکه های اجتماعی و رسانه ها درباره استفاده از خاک این کشور برای حمله پهپادی به تاسیسات نفتی سعودی را رد می کند».
این بیانیه بر پایبندی دولت به قانون اساسی کشور درباره ممنوعیت استفاده از خاک عراق برای حمله به کشورهای همسایه و دوست تاکید کرد.
به گفته بیانیه «دولت عراق قاطعانه با متخلفان برخورد خواهد کرد. کمیته ای از سوی گروه های عراقی برای پیگیری تحولات تازه در این موضوع تشکیل می شود».
بیانیه افزود «دولت عراق با توجه و حساسیت ویژه این تحولات را دنبال می کند و ضمن اعلام همبستگی با کشورهای برادر نگرانی خود را در خصوص افزایش تنش و رویکرد نظامی ابراز می کند. این رویکرد منجر به پیچیده شدن شرایط انسانی و سیاسی شده و امنیت مشترک و امنیت منطقه و جهان را در معرض تهدید قرار می دهد».
دو پالایشگاه نفت شرکت آرامکو در بقیق و خریص در سعودی روز شنبه (۱۴ سپتامبر) مورد حمله پهپادی قرار گرفتند. شبه نظامیان کودتاچی حوثی مورد حمایت ایران مسئولیت حملات تروریستی را پذیرفتند.
مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا گفت ایران در این حملات دست دارد. او افزود حمله ها از خاک یمن انجام نشده است.
ائتلاف حامی حکومت قانونی یمن گفت تحقیق در مورد حمله ها ادامه دارد و اقدامات لازم برای مقابله با تهدیدهای تروریستی اتخاذ خواهد شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای