مقام آمریکایی: حمله آرامکو با موشک های قاره پیما از ایران انجام شد

مقام آمریکایی: حمله آرامکو با موشک های قاره پیما از ایران انجام شد

چهارشنبه, 18 سپتامبر, 2019 - 00:15
دود ناشی از آتش سوزی در یکی از تاسیسات نفتی آرامکو (فرانس پرس)

یک مقام‌ آمریکایی روز سه شنبه (۱۷ سپتامبر) گفت «آمریکا یقین دارد حمله روز شنبه به پالایشگاه های نفت در سعودی با موشک های قاره پیما و از خاک ایران انجام شده است».
مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود روز سه شنبه به فرانس پرس گفت «دولت آمریکا در حال تهیه یک فایل درباره کلیه اطلاعات و استدلال برای اثبات این اطلاعات و متقاعد کردن جامعه جهانی به ویژه اروپایی ها است. این فایل در نشست هفته آینده مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک منتشر می شود».
او در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا واشنگتن از این مساله که موشک ها از خاک ایران شلیک شده اند یقین دارد؟ گفت «بله».
او خاطر نشان کرد «دستگاه اطلاعاتی آمریکا قدرت تشخیص اینکه موشک ها از کجا پرتاب شده اند را دارد». او در مورد اینکه حمله با چند موشک انجام شده اظهار نظر نکرد و گفت «این جزئیات را فاش نمی کنم».
در این راستا یک مقام آمریکایی دیگر به رویترز گفت «آمریکا تصور می کند که حمله به تاسیسات نفت سعودی از جنوب غرب ایران انجام شده».
سه مقام آمریکایی که نخواستند نامشان فاش شود گفتند حمله به دو پالایشگاه نفت آرامکو با پهپاد و کروز انجام شده است. این مساله بیانگر این است که این حمله پیچیده تر و پیشرفته تر از آن چیزی است که در آغاز تصور می کردیم.
دو پالایشگاه نفت «آرامکو» در بقیق و خریص سعودی روز شنبه (۱۴ سپتامبر) مورد حمله قرار گرفتند. شبه نظامیان کودتاچی و مورد حمایت ایران یعنی حوثی ها مسئولیت حمله تروریستی را پذیرفتند.
وزارت امور خارجه سعودی روز دوشنبه (۱۶ سپتامبر) در بیانیه ای اعلام کرد «تحقیق اولیه در حمله های تروریستی به دو پالایشگاه آرامکو در بقیق و خریص نشان می دهد که این حملات با اسلحه ایرانی انجام شده است. تحقیق در مورد عامل حمله ادامه دارد».
دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا گفت احتمالا حمله به آرامکو کار ایران بوده است اما واشنگتن به دنبال اطمینان از هویت عامل حمله است، هر چند «عامل حمله تا اندازه زیادی شناخته شده است».
ترامپ گفت که او و مایک پمپئو وزیر امور خارجه در مورد دست داشتن ایران در حمله دیدگاه مشترکی دارند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای