نشریه آمریکایی تاکتیک‌های گمراه کننده قطر برای حمله به دشمنان را افشا کرد

نشریه آمریکایی تاکتیک‌های گمراه کننده قطر برای حمله به دشمنان را افشا کرد

جمعه, 20 سپتامبر, 2019 - 13:45
دوحه پایتخت قطر (الشرق الاوسط)

نشریه آمریکایی اینترنشنال پالسی دایجست روز چهارشنبه (۱۸ سپتامبر) از تاکتیک های گمراه کننده دولت قطر برای حمله به دشمنانش پرده برداشت.
نویسنده مقاله جویس تالیدانو گفت «اخبار دروغ و گمراه کننده در پنج سال اخیر گسترش یافته و از آن به عنوان یک حربه سیاسی استفاده می شود».
او افزود «تنش بین قطر و کشورهای همسایه از سال ۲۰۱۷ تا کنون ادامه دارد. این تنش به دلیل حمایت دوحه از تروریسم آغاز شد و دولت قطر نیز اعتراف کرد که از گروه های اسلامی به ویژه اخوان المسلمین حمایت کرده است».
او یادآور شد «این تنش با ترویج اخبار گمراه کننده بالا گرفت. دولت قطر همواره به دخالت در گروه تحریریه شبکه دولتی الجزیره معروف بوده است».
او در ادامه گفت «ائتلاف حامی قطر-ترکیه و ایران- نیز در کنار تاکتیک های دیگر رسانه ای به ترویج مطالب گمراه کننده به طور گسترده پرداختند. هدف این پروژه ایجاد روایت های گوناگون در حوزه های متفاوت منطقه ای بود. از سوی دیگر قطر نیز هیچگونه ابایی از اعمال نفوذ رسانه ای از طریق شبکه الجزیره -که مدعی شفافیت است- ندارد و پروپاگاندای دوحه علنا و با دخالت حکومت در این شبکه ترویج می شود».
این مقاله افزود «این مطالب گمراه کننده در موارد متعددی و از عمد به انتقاد سعودی و آمریکا پرداخته و از بررسی بحران ها و رویدادهای سیاسی داخلی خودداری می کنند». مقصود نویسنده قطر و ترکیه و ایران است.
نویسنده یادآور شد «ترکیه تفاوت چندانی با قطر ندارد. ترکیه یکی از جذاب ترین رویکردهای گمراه کننده در جهان را پیاده می کند. یک نظرسنجی رویترز که با همکاری دانشگاه آکسفورد انجام شد گفت که نزدیک ۴۹ درصد مردم ترکیه می گویند که پیش از این به اخبار دروغین برخورده اند. دولت ترکیه کارنامه سیاهی در خصوص رفتار با مطبوعات دارد. شماری از خبرنگاران به دلیل عدم پذیرش تبلیغات دولتی در بازداشت هستند».
نویسنده گفت «ضلع سوم ایران است. ایران شبکه گسترده ای از سایت های دارای مطالب گمراه کننده را در جهان اداره می کند».
او با اشاره به یک گزارش اختصاصی رویترز خاطر نشان کرد «بیش از ۷۰ سایت اینترنتی در ۱۵ کشور جهان مطالبی در تایید حکومت ایران منتشر می کنند. این پایگاه ها توسط حکومت ایران اداره می شوند».
او گفت «طبق گزارش سالانه گزارشگران بدون مرز قطر و ترکیه و ایران در رتبه بعد از ۱۰۰ در این فهرست و به ترتیب در مرتبه ۱۲۸ و ۱۵۷ و ۱۷۰ قرار دارند».
نویسنده در ادامه افزود «در اینجا جنگ نیابتی مورد توجه قرار گرفته است. برای مثال سایت میدل ایست آی مقاله ای در خصوص حمایت مالی امارات از مخالفان اردوغان منتشر کرد. این افراد برای کودتا در ترکیه برنامه ریزی می کردند. این خبر منجر به تنش و اختلافات شد و شاید امنیت این منطقه پرآشوب را به خطر بیندازد. اما خود سایت میدل ایست آی چندی بعد گفت «این خبر از یک سرویس اطلاعاتی ترکیه گرفته شده و درباره درستی خبر تحقیق نکردیم. میدل ایست آی سابقه طولانی در انتشار اخبار دروغ و گمراه کننده دارد. اما جالب توجه اینجاست که مشخص شد روزنامه نگاران و مدیران اجرایی میدل ایست آی با شبکه الجزیره همکاری می کنند».
نویسنده گفت «شبکه الجزیره بستر مناسبی برای طرف های تاثیر گذار مثل ایران و ترکیه و قطر است تا پروپاگاندای خود را به عنوان حقیقت مورد پسند افکار عمومی مطرح کنند».
نویسنده در پایان افزود «ترویج اطلاعات گمراه کننده و تبلیغات سیاسی و دیگر اقدامات تلافی جویانه غیر نظامی می تواند آغاز گر جنگی باشد که اندیشه مردم را نشانه رفته و نتایج ناگوار طولانی مدت در منطقه خواهد داشت».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای