الجبیر: ایران را مسئول حمله به دو تاسیسات بقیق و خریص می دانیم

الجبیر: ایران را مسئول حمله به دو تاسیسات بقیق و خریص می دانیم

شنبه, 21 سپتامبر, 2019 - 21:30
عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجه (وزارت امور خارجه-توییتر)

عادل الجییر وزیر مشاور در امور خارجه سعودی گفت حمله به تاسیسات نفتی در بقیق و خریص «اقدام جنایتکارانه است که با اسلحه ایرانی انجام شده».
وی ایران را مسئول حمله معرفی کرد و افزود این حمله «نه تنها سعودی بلکه کل جهان را هدف گرفت».
الجبیر در نشست خبری روز شنبه (۲۱ سپتامبر) در ریاض خاطر نشان کرد آنچه اتفاق افتاد «حمله به عرضه نفت در بازار جهان بود که بر تک تک کشورهای جهان تاثیر منفی دارد و به همین خاطر نیز با محکومیت بیش از ۸۰ کشور روبرو شد».

 الجییر از سازمان ملل خواست تا کارشناسانی برای شرکت در تحقیق جاری درباره حمله اعزام کند. تحقیقات اولیه انجام شده توسط سعودی نشان می دهد که حمله با «تسلیحات ایرانی» انجام شده است.

 وزیر مشاور در امور خارجه سعودی یاد آور شد «بیش از ۲۶۰ موشک بالستیک ساخت ایران و بیش از ۱۵۰ پهپاد در خاک سعودی اصابت کردند و نیروهای مسلح سعودی موفق به رهگیری یک موشک بالستیک و انهدام شمار فراوانی از پهپادها شد».

 الجبیر گفت «سعودی بر خلاف ایران عمل کرد... ما نه موشک و نه پهپاد و نه گلوله ای به سمت ایران شلیک نکردیم. سعودی از هیچ گروه شبه نظامی حمایت نمی کند و اصولا شبه نظامیانی که عملیات خرابکارانه انجام می دهند ندارد. این ثابت می کند که هدف ما خیرخواهی است و آنها به دنبال شرارت هستند».
الجبیر با تاکید بر توجه ویژه سعودی بر امنیت کشور و امنیت تاسیسات و شهروندان و افراد مقیم افود «رویکرد ستیزه جویانه و حمایت از تروریسم از سوی ایران متوقف نشده و به همین دلیل جهانیان ایران را منزوی کردند و تحریم علیه این کشور را افزایش دادند».
وزیر مشاور امور خارجه سعودی گفت «ایران باید مشخص کند که آیا یک رژیم انقلابی است و یا یک حکومت. اگر ایران حکومت است باید به قوانین بین المللی و حاکمیت کشورها احترام گذاشته و در امور دیگران دخالت نکند و از تروریسم حمایت نکند و گروه شبه نظامی ایجاد نکند و از آنها حمایت نکرده و تسلیحات از جمله موشک بالستیک برای حمله به غیر نظامیان در شبه نظامیان تروریستی قرار ندهد».
الجبیر از جامعه جهانی خواست تا با مسئولیت پذیری رفتارها و سیاست های ستیزه جویانه و خرابکارانه و بی ثبات کننده ایران در منطقه و جهان را متوقف کند.
دو پالایشگاه نفت «آرامکو» مورد حمله تروریستی قرار گرفتند. واشنگتن و ریاض گفت که این حمله کار ایران بود اما ایران نقش آفرینی در حملات را تکذیب کرد. گروه یمنی حوثی ها که مورد حمایت ایران هستند مسئولیت حملات را پذیرفت.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای