خادم حرمین شریفین و نخست وزیر عراق درباره کاهش تنش در منطقه گفتگو کردند

خادم حرمین شریفین و نخست وزیر عراق درباره کاهش تنش در منطقه گفتگو کردند

سفیر عراق در سعودی به الشرق الاوسط: این سفر طرحی از بغداد برای مقابله با چالش ها است
جمعه, 27 سپتامبر, 2019 - 09:15
ملک سلمان بن عبد العزیز و عبد المهدی روز ۲۵ سپتامبر در جده گفتگو کردند (واس)
ریاض: فتح الرحمن یوسف- بغداد: حمزه مصطفی

 ملک سلمان بن عبد العزیز خادم حرمین شریفین و عادل عبد المهدی نخست وزیر عراق روز پنجشنبه (۲۵ سپتامبر) در جده دیدار و گفتگو کردند.
دو طرف درباره روابط دو جانبه و اقدامات انجام شده برای کاهش تنش در منطقه و تقویت نقش سازنده عراق در کاهش این تنش ها و کمک به آزادی دریانوردی صحبت کردند.
ملک سلمان بن عبد العزیز و عادل عبد المهدی همچنین درباره آخرین تحولات منطقه از جمله حمله خرابکارانه به تاسیسات نفتی در بقیق و خریص گفتگو کردند.
نخست وزیر عراق بر حمایت و همبستگی کشورش با سعودی و حفظ امنیت و ثبات در این کشور تاکید کرد.
دو طرف بر گسترش همکاری دو جانبه در حوزه های گوناگون و ادامه رایزنی و هماهنگی در راستای تامین امنیت و منافع مشترک تاکید کردند.
ملک سلمان انفجار در استان کربلا را بار دیگر محکوم کرده و با نخست وزیر عراق و خانواده قربانیان ابراز همبستگی کرد.
دکتر قحطان الجنابی سفیر عراق در سعودی در گفتگوی تلفنی با الشرق الاوسط گفت «سفر عبد المهدی در شرایط پیچیده منطقه و با توجه به تنش بین آمریکا و ایران انجام شد. این سفر تاکیدی است بر نقش عراق در تقویت امنیت کشورهای منطقه».
به گفته محافل سیاسی عراق این سفر همچنین با حمله به تاسیسات نفتی «آرامکو» در سعودی همزمان شد. حمله ای که با اسلحه ایرانی انجام شد.
بهاء الاعرجی نخست وزیر پیشین عراق گفت برخی کشورهای منطقه از عبد المهدی خواستند تا به سعودی سفر کند. الاعرجی به نام این کشورها اشاره نکرد.
او در بیانیه ای که روز چهارشنبه (۲۵ سپتامبر) منتشر شد افزود «سفر نخست وزیر به سعودی بیانگر اهمیت عراق در منطقه و نقش احتمالی این کشور در حل تنش ها است. این سفر بنا به درخواست کشورهای منطقه ای برای دخالت عراق در راستای آرام کردن اوضاع انجام می شود».
از سوی دیگر، دکتر عدنان السراج رییس مرکز توسعه رسانه ای عراق به الشرق الاوسط گفت «عراق می تواند نقش مهمی در کاهش تنش ایفا کند. این نقش به ویژه به دنبال تحولات اصلی در منطقه مهم به نظر می رسد. هدف عراق نیز ایجاد راهکار برای کشمکش های جاری به دنبال حمله به تاسیسات آرامکو در سعودی به جای رفتن به سمت جنگ است».
السراج افزود «پیشتر کسی گوشش به چنین طرح هایی بدهکار نبود. شرایط برای بررسی راهکار و برقراری توازن بین اراده های متقابل مناسب نبود. اما عراق کنونی از قدرت و ظرفیت مناسبی برای ایفای نقش و ایجاد نقاط مشترک بین دیدگاه ها برخوردار است».
او گفت «آشکارا به نظر می رسد که عبد المهدی چه بسا پیام های تشویق آمیز و مثبتی از سوی ایرانی ها و اروپایی ها و آمریکایی ها یا خلیجی ها و شاید چینی ها برای سفر به سعودی و ایفای نقش در چنین شرایطی دریافت کرده است. گویا همه برای ایجاد راهکار آمادگی دارند».
السراج خاطر نشان کرد «با توجه به همه گزینه ها آیا ماموریت تازه عراق برای کاهش تنش موفق از آب در آمد؟ و آیا دیدارها در نیویورک و در دالان های سیاسی آنجا انجام می شوند؟ همین نشست و برخاست ها مشخص می کنند که آیا تحرکات اخیر عراق موفق بوده یا خیر»؟
از سوی دیگر الجنابی افزود «اهداف سفر نخست وزیر عراق به سعودی همان گفتگو درباره تقویت امنیت دریانوردی و عدم توقف عرضه نفت جهان است. این سفر به عنوان طرحی از سوی بغداد انجام شد تا عراق در شرایط کنونی بتوانند نقش مثبتی در ایجاد راهکار برای چالش ها و برقراری صلح و جلوگیری از وقوع مشکلات و تنش های بیشتر در منطقه ایفا کند».
سفیر عراق در ریاض به الشرق الاوسط گفت که امیدوار است نخست وزیر عراق در جریان سفر به اهداف خود در راستای ایجاد نقاط مشترک بین دیدگاه ها و تحکیم روابط سعودی و عراق و ایجاد راهکار برای مشکلات کنونی منطقه برسد».
او افزود «این سفر در راستای تقویت همکاری استراتژیک دو جانبه به ویژه در بخش اقتصادی انجام می شود. ۱۳ توافقنامه که در سفر پیشین نخست وزیر عراق به ریاض امضا شد اینک به اجرا در می آیند و یک یادداشت تفاهم امضا می شود. چندین یادداشت تفاهم بین وزارت کشور سعودی و عراق نیز منعقد می شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای