هشدار بحرین درباره تروریسم ایران و پایبندی امارات به حاکمیت بر جزایر سه گانه

هشدار بحرین درباره تروریسم ایران و پایبندی امارات به حاکمیت بر جزایر سه گانه

مسقط خواستار رعایت خطوط مرزی کشتیرانی بر اساس توافق سازمان ملل شد
یکشنبه, 29 سپتامبر, 2019 - 13:15
سخنرانی خالد بن احمد آل خلیفه وزیر امور خارجه بحرین در سازمان ملل (رویترز)

شیخ خالد بن احمد آل خلیفه وزیر امور خارجه بحرین گفت ایران عامل حمله به تاسیسات «آرامکو» سعودی در دو منطقه بقیق و خریص است.
او ضمن اعلام حمایت بحرین از تلاش های آمریکا برای متوقف کردن فعالیت های بی ثبات کننده ایران و گروه های نیابتی اش در منطقه افزود «فعالیت های تروریستی ایران امنیت منطقه و اقتصاد جهان را در معرض خطر قرار می دهد».
وزیر امور خارجه بحرین در سخنرانی جلسه مجمع عمومی سازمان ملل روز شنبه (۲۸ سپتامبر) یادآور شد «دخالت های سپاه در امور کشورهای منطقه متوقف نشده است. به اینها باید گروه های شبه نظامی ایران در عراق را نیز افزود که امنیت و ثبات منطقه را در معرض تهدید قرار داده است».
او بر لزوم بازداشتن حزب الله و توقف تهدید این گروه در منطقه تاکید کرد.
از سوی دیگر، شیخ عبد الله بن زاید آل نهیان وزیر امور خارجه امارات در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل گفت «حمله به تاسیسات آرامکو نه تنها به سعودی بلکه به اقتصاد جهان ضربه زد. تلاش ها برای برقراری ثبات در منطقه به جایی نرسید».
وزیر امور خارجه امارات یادآور شد «برجام منجر به تصحیح رفتار ایران نشد. در برجام باید دیدگاه کشورهای منطقه نیز مد نظر گرفته می شد و به همه رفتارها و مداخله جویی های ایران در کشورهای منطقه و توسعه برنامه موشکی اشاره می شد».
او بر حاکمیت امارات بر جزایر سه گانه (ابوموسی و تنب بزرگ و تنب کوچک) تاکید کرد.
وزیر امور خارجه امارات افزود «شواهد و مدارکی دال بر حاکمیت و مالکیت امارات بر جزایر سه گانه اشغالی از سوی ایران وجود دارد و امارات از حق حاکمیت جزایر اشغالی توسط ایران کوتاه نخواهد آمد».
شیخ عبد الله درباره ائتلاف حمایت از حکومت قانونی یمن گفت «امارات به منظور بازپس گرفتن حکومت قانونی یمن از دست کودتاچیان به عضویت ائتلاف عربی درآمد».
او افزود «تلاش امارات برای برقراری صلح ادامه داردو حوثی ها کمک های بشردوستانه به مردم یمن را می دزدند تا جنایت هایشان را تامین مالی کنند».
شیخ عبد الله گفت «امارات از رویکرد سیاسی برای حل تنش های منطقه حمایت می کند و تلاش برای برقراری صلح در یمن ادامه دارد. امارات از ایجاد راهکار جامع در فلسطین و تشکیل کشور مستقل فلسطین حمایت می کند».
از سوی دیگر، یوسف بن علوی وزیر امور خارجه پادشاهی عمان گفت «عمان و کشورهای دیگر تلاش های مشترک برای ایجاد طرح های منطقه ای و بین المللی در راستای برقراری صلح و گسترش فرهنگ امنیت و ثبات در منطقه انجام می دهند».
بن علوی در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل افزود «وقت آن رسیده که آتش شعله ور در منطقه خاموش شود. جنگ افروزی به تهدیدی برای امنیت و صلح بین المللی تبدیل شده است».
او از همه کشورها خواسته تا خطوط مرزی کشتیرانی را رعایت کنند و اختلافات را کنار گذاشته و منافع کلان ملی را مورد توجه قرار دهند و راهکارهای سیاسی در پیش بگیرند.
بن علوی خواستار عدم افزایش تنش در منطقه شد چرا که تنش نتایج ناگوار و جدی برای آزادی دریانوردی و تجارت و اقتصاد جهانی خواهد داشت.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای