محمد بن سلمان: جهان یا جلوی ایران را بگیرد یا با یک تنش بزرگ تر مواجه شود

محمد بن سلمان: جهان یا جلوی ایران را بگیرد یا با یک تنش بزرگ تر مواجه شود

تاکید ولیعهد سعودی بر بازخواست عاملان پرونده خاشقجی و استقبال از طرح های راهکار سیاسی در یمن
دوشنبه, 30 سپتامبر, 2019 - 11:00
ولیعهد سعودی در گفتگو با شبکه سی بی اس

شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی خواستار موضع گیری (قاطعانه و بازدارنده در برابر ایران) شد و گفت «اگر تنش افزایش پیدا کند منافع جهان در معرض خطر قرار می گیرد و عرضه انرژی متوقف می شود و شاهد افزایش بی سابقه و نجومی قیمت نفت خواهیم بود».
شاهزاده محمد بن سلمان در گفتگو با شبکه آمریکایی سی بی اس که شامگاه یکشنبه (۲۹ سپتامبر) پخش شد افزود «راهکار سیاسی و مسالمت آمیز خیلی بهتر از راه حل نظامی است اما همه گزینه ها باید روی میز بماند».
وی یادآور شد «اگر جنگ بین سعودی و ایران آغاز شود اقتصاد نه تنها سعودی یا کشورهای خاورمیانه بلکه کل جهان فرومی پاشد».

ولیعهد سعودی در ادامه گفت حمله ایران به دو پالایشگاه نفت در سعودی در ماه جاری (نه تنها قلب انرژی سعودی بلکه قلب حوزه انرژی جهان را نشانه گرفت).
شاهزاده محمد بن سلمان ضمن تایید دیدگاه مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا درباره اینکه حمله به تاسیسات آرامکو (اقدام جنگی) بوده افزود «به نظرم حماقت بود. این کار هدف راهبردی نداشت. تنها یک احمق می تواند به تاسیساتی که ۵ درصد انرژی جهان را تامین می کنند حمله کند. هدف راهبردی این حمله این بود که ثابت کردند تا چه اندازه احمق هستند».
شاهزاده محمد بن سلمان با تاکید بر لزوم بازخواست متهمانی که نقششان در قتل جمال خاشقجی (روزنامه نگار) ثابت می شود گفت «کلیه اقدامات برای جلوگیری از تکرار چنین حوادثی در آینده در نظر گرفته شده است».
شاهزاده محمد بن سلمان در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا خود او دستور قتل خاشقجی را صادر کرده بود گفت «البته که نه. این یک جنایت زشت بود. اما من به عنوان یکی از سران سعودی مسئولیت کامل آن را به عهده می گیرم. به ویژه اینکه این اقدام کار برخی مقام های سعودی بود».
ولیعهد سعودی ضمن تاکید بر استحکام روابط سعودی و آمریکا گفت «دو کشور باید تلاش کنند تا آینده روابط دو جانبه بهتر از گذشته باشد».
او با اشاره به استقبال ریاض از همه طرح ها در راستای ایجاد راهکار سیاسی در یمن گفت «امیدواریم این راه حل همین امروز و نه فردا ایجاد شود».
وی افزود «اگر ایران از حمایت شبه نظامیان دست بردارد دست یابی به راهکار سیاسی آسان تر خواهد بود».
شاهزاده محمد بن سلمان گفت «اعلام آتش بس یکجانبه از سوی حوثی ها یک اقدام مثبت است که می تواند زمینه ساز گام تازه ای برای پیشبرد گفتگوی سیاسی باشد».
او ضمن ابراز ناخرسندی از اینکه برخی نگاه های تنگ نظرانه به تحولات سعودی گفت «امیدوارم که همگی به سعودی بیایند و از نزدیک همه چیز را ببینند و با زنان و شهروندان سعودی صحبت و آنگاه قضاوت کنند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای