ثبت نام استخدام زنان در مشاغل نظامی در سعودی آغاز شد

ثبت نام استخدام زنان در مشاغل نظامی در سعودی آغاز شد

پنجشنبه, 3 اکتبر, 2019 - 20:00

وزارت دفاع سعودی از آغاز ثبت نام زنان در مشاغل نظامی خبر داد. این اقدام در راستای دست یابی به اهداف «چشم انداز ۲۰۳۰» انجام می شود. در این سند به توانمند سازی و افزایش مشارکت زنان در همه حوزه ها اشاره شده است.
اداره کل پذیرش و استخدام در نیروهای مسلح گفت ثبت نام زنان در مشاغل نظامی برای دارندگان درجه های نظامی در نیروهای زمینی و هوایی و دریایی سلطنتی و نیروهای دفاع هوایی سلطنتی و بخش موشک های استراتژیک و خدمات پزشکی آغاز شد.
ورود زنان به حوزه نظامی در سعودی پدیده تازه ای نیست اما این اولین باری است که زنان در نیروهای نظامی چهارگانه با درجه های نظامی شرکت می کنند. این یک تحول جدید در راستای اجرای اصلاحات مورد نظر در سعودی است.
زنان پارسال با رتبه های نظامی گوناگون وارد دستگاه های امنیتی از جمله اداره مبارزه با مواد مخدر و مدیریت زندان ها و تحقیقات جنایی مثل بازپرس و بازجو شدند.
زنان همچنین وظایف گوناگونی مثل بازرسی و فعالیت در اداره گمرک و سکیوریتی در بیمارستان های دولتی و خصوصی و بازارها  و امور زنان و جلوگیری از جرایم زنان و برقراری امنیت در جامعه را عهده دار شدند.
زنان در بخش های دیگری همچون اداره راهنمایی و رانندگی و پلیس جاده و گشت های امنیتی و پلیس استان ها و امنیت حج و عمره و اسلحه و تربیت فکری و معنوی مشغول به کار هستند که با استقبال گسترده خانم ها برای استخدام در پست های مورد نظر روبرو شد.
هیا المنیع عضو شورای مشورتی به الشرق الاوسط گفت «روند توانمند سازی زنان سعودی در همه عرصه ها بروز کرده و به بخش خاصی محدود نمی شود. حضور زنان در وزارت دفاع هم بخشی از همین روند است. زنان پیشتر  وارد حوزه های اختصاصی به مردان شدند. این بیانگر این است که مراکز تصمیم گیری سیاسی بر موفقیت طرح توانمندسازی تاکید دارند. این طرح بدون مستثنی کردن گروه هایی که گاهی توسط عرف اجتماعی بازداشته می شوند اجرا می شود».
المنیع خاطر نشان کرد «همزمان با تصویب قوانین و مقرراتی که به حقوق شهروندی زنان از جمله سفر بدون همراه اذعان می کند مشارکت زنان در حوزه های جدید یک مساله طبیعی به شمار می رود. این تداوم رویکرد مد نظر در چشم انداز ملی است که بر برابری زنان و مردان بر پایه شایستگی و نه جنسیت تاکید می کند».
او افزود «زنان سعودی با چالش های گوناگونی روبرو هستند. زنان گاهی خود را به چالش می کشند. حالا راه برای آنان باز شده است. تحولات پرشتاب بیش از حد انتظارات بود. من مدعی نیستم که توپ در زمین زنان است اما اطمینان دارم که زنان با حمایت دولت موفق به کسب دستاوردهای فراوانی در آینده خواهند شد».
  حسن الشهری کارشناس نظامی و مدیر پیشین مرکز عملیات دفاع ملی در وزارت دفاع به الشرق الاوسط گفت‌ «ورود زنان به مهم ترین وزارت ملی در سعودی قدم رو به جلو در مسیر صحیح برای دست یابی به اهداف سند چشم انداز ۲۰۳۰ است».
او افزود «حضور زنان در اغلب بخش های وزارت دفاع از جمله نیروی هوایی و دریایی و زمینی باعث می شود تا زنان به عنوان نیروی تاثیر گذار در این بخش ها مطرح شوند. زنان در بخش های گوناگونی در وزارت دفاع می توانند در کنار مردان فعالیت کنند. این وزارتخانه ظرفیت استخدام هزاران نفر از زنان را دارد که می توانند باعث تحول در این نهاد شوند».

 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای