لاوروف به الشرق الاوسط: سفر پوتین به سعودی آغاز فصل نوین همکاری

لاوروف به الشرق الاوسط: سفر پوتین به سعودی آغاز فصل نوین همکاری

پنجشنبه, 3 اکتبر, 2019 - 20:15

سرگی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت سفر ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه به سعودی منجر به گسترش «همکاری های چند جانبه و آغاز فصل نوین همکاری ها» می شود.
لاوروف در گفتگو با «الشرق الاوسط» افزود «روابط بین مسکو و ریاض مبتنی بر دوستی و تنوع در منافع دو جانبه و برابری و احترام متقابل و رعایت منافع دو طرف است».
او خاطر نشان کرد «سران دو کشور یعنی پرزیدنت پوتین و ملک سلمان بن عبد العزیز خادم حرمین شریفین پایه گذاران این خط مشی بودند. آنها بر اساس ارتباط مستمر سیاست های کلی در روابط دو جانبه را تعیین و نحوه اجرای طرح های دارای اولویت مورد توافق دو کشور را پیگیری می کنند. شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد نیز نقش چشمگیر و در خور توجهی در این تلاش ها ایفا می کند».
لاوروف با استقبال از تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه گفت «پیشرفت در روند سیاسی مساله مهمی را درباره لزوم بازگشت سوریه به جامعه عربی مطرح می کند. این مساله تا حد زیادی بستگی به دیدگاه سعودی دارد. دیدگاه سعودی در منطقه و خارج آن مورد توجه قرار دارد».
او درباره رویکرد روسیه در خصوص ایده نجات رژیم سوریه گفت «باید این نکته را بگویم که سیاست خارجی روسیه فرد محور نیست و ما به افراد خاصی متعهد نیستیم و از هیچ فردی علیه دیگری حمایت نمی کنیم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای