قطر با حمایت از حمله ترکیه به سوریه باز هم ساز مخالف زد

قطر با حمایت از حمله ترکیه به سوریه باز هم ساز مخالف زد

جمعه, 11 اکتبر, 2019 - 12:30
رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه از نظامیان ترکیه در قطر بازدید کرد (آرشیو)

وزیر دفاع قطر بر خلاف نظر کلیه کشورهای عربی حمله ترکیه به سوریه را تایید کرد. کشورهای عربی به اتفاق آرا عملیات نظامی ترکیه در خاک سوریه را محکوم کردند.


خبرگزاری آناتولی روز پنجشنبه (۱۰ اکتبر) به نقل از خالد بن محمد العطیه وزیر دفاع قطر به دنبال تماس تلفنی با خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه گفت «قطر از عملیات چشمه صلح حمایت می کند».


به گزارش این خبرگزاری آکار اطلاعاتی درباره عملیات چشمه صلح در اختیار وزیر دفاع قطر قرار داد.


نیروهای ترکیه عملیات نظامی چشمه صلح را در بخش شرقی فرات در سوریه انجام می دهند.


خبرگزاری رسمی قطر گفت «شیخ تمیم بن حمد امیر قطر در نخستین روز حمله ترکیه به سوریه در گفتگوی تلفنی با رییس جمهور ترکیه روابط استراتژیک دو جانبه و راهکار تقویت آن و آخرین تحولات منطقه و جهان به ویژه تحولات تازه در سوریه را بررسی کرده است».


به گزارش فرانس پرس قطر که از گروه های اپوزیسیون سوریه حمایت می کنند عملیات نظامی ترکیه در سوریه را محکوم نکرد.


ترکیه در معرض انتقادهای گسترده کشورهای عربی قرار دارد. اتحادیه عرب نیز روز شنبه (۱۲ اکتبر) برای بررسی عملیات ترکیه در سوریه نشست فوق العاده برگزار می کند.


قطر یکی از متحدان اصلی ترکیه است. آنکارا یک پایگاه نظامی در قطر دارد. این پایگاه طبق تفاهم نامه همکاری نظامی بین دو کشور در ۲۸ آوریل ۲۰۱۴ تشکیل شده است.


نظامیان تیپ طارق بن زیاد ترکیه و خودروهای زرهی این کشور در این پایگاه مستقر هستند. پایگاه ترکیه در قطر ظرفیت حضور ۳۰۰۰ نظامی را دارد و به محلی برای تمرین های نظامی مشترک ارتش ترکیه و قطر تبدیل شده است.


یک گزارش مطبوعاتی در اوت از تاسیس یک پایگاه دیگر ترکیه در قطر خبر داد که به زودی افتتاح می شود.


روزنامه حریت ترکیه گفت «مراسم با شکوه افتتاحیه این پایگاه احتمالا با حضور شیخ تمیم بن حمد امیر قطر و رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه برگزار خواهد شد».


گفتنی است عملیات نظامی ترکیه در سوریه منجر به کشته شدن ۸ غیرنظامی و ۱۹ نفر از عناصر نیروهای دموکراتیک سوریه و آوارگی بیش از ۶۰ هزار نفر شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای