اعتراض به عملیات نظامی ترکیه در فرانسه و شهرهای اروپا

اعتراض به عملیات نظامی ترکیه در فرانسه و شهرهای اروپا

یکشنبه, 13 اکتبر, 2019 - 10:00

هزاران نفر در چندین شهر فرانسه روز شنبه (۱۲ اکتبر) در حمایت از کردها و اعتراض به عملیات نظامی ترکیه به مناطق کرد نشین در شمال سوریه راهپیمایی کردند. چهره های سیاسی چپگرای فرانسه نیز در راهپیمایی حضور داشتند. تجمعات اعتراضی در شهرهای دیگر اروپایی نیز برگزار شد.

به گزارش فرانس پرس چند هزار نفر روز شنبه در میدان جمهوری پاریس تجمع کردند.

شمار معترضان بیش از ۲۰ هزار نفر بود.

معترضان پلاکاردهایی مثل «ترامپ خونریز» و «اردوغان در ورای البغدادی رهبر فعلی داعش است» و «ترکیه به روژاوا حمله کرد و اروپا کاری نمی کند» در دست داشتند. مقصود از روژاوا بخش های خودمختار کرد در شمال شرق سوریه است.

مردم شعارهایی از قبیل «اردوغان تروریست» و «روژاوا مظهر مقاومت» سر دادند.

آجیت بولات سخنگوی شورای دموکراتیک کرد به فرانس پرس گفت «ترکیه در حال پاکسازی اتنیکی و تقویت جهادی ها برای به زانو درآوردن غرب است. همزمان با حمله ارتش ترکیه هسته های خفته داعش چندین عملیات انجام دادند. این تهدید جدی است».

او افزود اگر « تحریم های ملموس» علیه ترکیه و « ممنوعیت پرواز در سوریه علیه هواپیماهای ترکیه» اجرا نشود ترکیه به عملیات نظامی خود ادامه می دهد.

بولات گفت «کلیه غیر نظامیان در شمال سوریه باید تحت حمایت سازمان ملل قرار بگیرند و اتحادیه اروپا و آمریکا باید به هر قیمتی شده تحریم های اقتصادی علیه ترکیه اعمال کنند».

او خاطر نشان کرد «فرانسه باید سفیر خود را از ترکیه احضار کند».

عملیات نظامی ارتش ترکیه روز چهارشنبه (۹ اکتبر) در شمال سوریه آغاز شد. این حمله علیه نیروهای کرد دو روز پس از خروج نظامیان آمریکا از بخش های مرزی با ترکیه در شمال سوریه انجام شد.

چندین نماینده احزاب چپگرا در پارلمان فرانسه در تظاهرات شرکت کردند و در اعتراض به حمله ترکیه سخنرانی کردند.

اریک کوکریل نماینده حزب فرانسه سرافراز (چپ افراطی) گفت «تحولات جاری در شمال شرق سوریه باور نکردنی است. هم پیمان وفادار فرانسه کسانی هستند که بسترساز پیروزی میدانی بر داعش بودند. آنها اینک در معرض خطر قرار دارند».

استر پنپاسا عضو سنا وابسته به حزب محیط زیست اروپا گفت فرانسه «باید امروز فروش اسلحه به ترکیه را متوقف کند».

چند هزار نفر کرد در مارسی (جنوب شرق فرانسه) تظاهرات کردند.

دنیز (۳۸ ساله) از ترکیه به فرانس پرس گفت «اروپا باید همصدا باشد. فرانسه باید از کردها حمایت کند».

حدود ۸۰۰ تا هزار نفر در استراسبورگ (شمال شرق فرانسه) راهپیمایی کردند. یک دانشجو به فرانس پرس گفت «ما شهروند فرانسه هستیم اما ما کرد نیز هستیم و از مردم خود حمایت می کنیم».

تجمعات اعتراضی در لیون (شرق) و بوردو (جنوب غرب) فرانسه برگزار شد. صدها نفر به آنچه «تجاوزگری نظامی ترکیه» و «برنامه پاکسازی اتنیکی» آنکارا علیه کردهای سوریه خواندند اعتراض کردند. معترضان از جمله شمار زیادی از زنان شعار «اردوغان آدم کش» سردادند.

۱۵۰ نفر در لیل واقع در شمال فرانسه راهپیمایی کردند. استفان (۵۷ ساله) شهروند کرد متولد ترکیه به فرانس پرس گفت «عملیات نظامی ترکیه برای او یک کابوس است. ما حس می کنیم که بدون حامی و پشتیبان هستیم. ما می خواهیم که این مساله با فشار کشورهای غربی هر چه زودتر متوقف گردد».

گوندوز (۳۷ ساله) شهروند کرد مقیم فرانسه از ۲۰۱۲ گفت «این مایه شرم همه کشورها است. اروپا باید جلوی ترکیه را می گرفت و اسلحه به این کشور نفروشد».

تظاهرات چند هزار نفری در برخی شهرهای آلمان نیز برگزار شد.

خبرگزاری د پ آ گفت بیش از ده هزار نفر در کولونیا و حدود چهار هزار نفر در فرانکفورت تظاهرات کردند.

قبرس و آتن و ورشو و بروکسل نیز صحنه اعتراضات مشابهی روز شنبه بودند.

صدها هزار نفر کرد هلندی در لاهه تظاهرات کردند. به گزارش تلویزیون هلند ماموران پلیس برای مدت کوتاهی با دخالت جلوی دعوای میان دو شهروند هلندی ترک و معترضان کرد را گرفتند.

چند صد نفر در بوداپست و چند هزار نفر در وین در حمایت از کردها نیز تظاهرات کردند.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای