اردغان ضمن رد آتش بس گفتگو با کردها را دور از ذهن خواند

اردغان ضمن رد آتش بس گفتگو با کردها را دور از ذهن خواند

چهارشنبه, 16 اکتبر, 2019 - 14:00
حمله موشکی ارتش ترکیه به شهر راس العین در سوریه (فرانس پرس)

رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه درخواست آمریکا برای برقراری آتش بس در سوریه را قاطعانه رد کرد.

اردوغان گفت «آنها از ما می خواهند آتش بس اعلام کنیم.. ما تا زمانی که این (گروه تروریستی) را از مرزهایمان بیرون نکرده ایم هرگز نمی توانیم آتش بس اعلام کنیم».

رییس جمهور ترکیه روز چهارشنبه (16 اکتبر) گفتگو با گروه های کرد سوریه در راستای توافق برای توقف عملیات نظامی ارتش ترکیه در شمال سوریه را دور از ذهن خواند.

او از گروه های کرد خواست تا ضمن تحویل اسلحه از مناطق مرزی با ترکیه عقب نشینی کنند.

اردوغان در سخنرانی در جمع فراکسیون حزب خود در پارلمان ترکیه خاطر نشان کرد «سران برخی کشورها در پی پادرمیانی هستند.. هرگز پیش نیامده که حکومت ترکیه با یک گروه تروریستی سر یک میز بنشیند و گفتگو کند».

به گزارش فرانس پرس او افزود «ما به دنبال میانجی گری نیستیم.. به میانجی نیاز نداریم».

اردوغان در ادامه گفت «پیشنهاد ما این است که همه تروریست ها همین حالا سلاح و تجهیزات نظامی خود را تحویل دهند و همه تاسیساتشان را از بین ببرند و از منطقه امنی که مشخص کردیم عقب نشینی کنند. این سریع ترین راهکار در سوریه است».

رییس جمهور ترکیه افزود «اگر این هدف از منبج تا مرزهای عراق محقق شود عملیات نظامی ما (چشمه صلح) نیز به خودی خود منتفی می شود. این عملیات تنها عوامل تروریستی را مورد هدف قرار می دهد».

این اظهارات در حالی مطرح می شود که آنکارا در معرض فشار از سوی آمریکا برای توقف عملیات نظامی قرار دارد.

مایک پنس معاون رییس جمهور آمریکا و مایک پمپئو وزیر امور خارجه این کشور روز پنجشنبه (17 اکتبر) با سران ترکیه گفتگو می کنند. این دو مقام آمریکایی در تلاشند تا رهبران ترکیه را به آتش بس متقاعد کنند.

ترکیه هفته پیش عملیات نظامی برای مقابله با یگان های کردی مدافع خلق در شمال شرق سوریه آغاز کرد. این گروه مورد حمایت غربی ها قرار دارد و در جنگ علیه «داعش» شرکت کرد. آنکارا این گروه را یک سازمان تروریستی معرفی می کند.

دولت ترکیه می گوید این عملیات برای برقراری «یک منطقه امن» تا عمق 30 کیلومتر انجام می شود. این منطقه مرزهای ترکیه را از بخش های تحت کنترل یگان های کرد مدافع خلق جدا می کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای