گسترش دامنه اعتراضات عراق و مقررات منع رفت و آمد در بغداد

گسترش دامنه اعتراضات عراق و مقررات منع رفت و آمد در بغداد

تلاش پارلمان برای مهار اعتراضات و فراخوان صدر برای انتخابات زودهنگام
سه شنبه, 29 اکتبر, 2019 - 10:15
درگیری روز دوشنبه (28 اکتبر) بین معترضان و ماموران امنیتی در مرکز بغداد

فرماندهی عملیات بغداد روز دوشنبه (28 اکتبر) مقررات منع رفت و آمد به مدت شش ساعت در بغداد اعلام کرد. این اقدام در پی گسترش اعتراضات ضد حکومتی و ضد فساد در شهرهای مرکزی و جنوب عراق انجام می گیرد.

فرماندهی عملیات بغداد با انتشار بیانیه ای گفت «مقررات منع آمد و شد از شامگاه دوشنبه تا ساعت شش صبح سه شنبه (29 اکتبر) اجرا می شود. افراد و کلیه خودروها و دوچرخه ها و موتورسیکلت ها تا اطلاع ثانوی حق عبور و مرور در ساعات یاد شده را ندارند».

سندیکای معلمان و اتحادیه وکلا روز دوشنبه (28 اکتبر) برای ابراز همبستگی با معترضان اعتصاب عمومی کردند. میدان التحریر در مرکز بغداد جمعیت انبوه معترضان را در خود جای داده بود. ماموران امنیتی با استفاده از گاز اشک آور برای متفرق کردن معترضان تلاش کردند. 

منابع امنیتی و پزشکی به رویترز گفتند که دستکم دو نفر در بغداد کشته و 112 تن زخمی شدند.

در این راستا، نمایندگان پارلمان به اتفاق آرا به لایحه تشکیل کمیته اصلاح قانون اساسی و لغو کلیه امتیازات مقام های ارشد دولتی رای دادند. این اقدام از جمله تلاش های انجام شده برای آرام کردن معترضان خشمگین از دست طبقه حاکم در کشور انجام می شود.

مقتدی صدر روحانی بارز شیعی روز دوشنبه (28 اکتبر) از عادل عبد المهدی نخست وزیر عراق خواست تا انتخابات پارلمانی زودهنگام زیر نظر سازمان ملل و بدون مشارکت احزاب سیاسی کنونی اعلام کند.

به گزارش خبرگزاری آلمان سعد الحدیثی سخنگوی دولت در پاسخ به مقتدی صدر گفت «برگزاری انتخابات زودهنگام در صورت انحلال پارلمان امکان پذیر است. با توجه به قانون اساسی تا زمانی که پارلمان عراق منحل نشده برگزاری انتخابات زودهنگام غیر ممکن است».

در تحولی دیگر، فرانس پرس به نقل از یک مقام امنیتی گزارش داد دو خمپاره شامگاه دوشنبه به پادگان التاجی در شمال بغداد اصابت کردند. این پادگان محل استقرار نظامیان آمریکایی است.

این منبع افزود «خمپاره سوم نیز در اطراف پادگان سقوط کرده و منفجر نشده است».

 


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای