جشنواره بین المللی فیلم قاهره؛ جایزه فاتن حمامه به منه شلبی اهدا خواهد شد

جشنواره بین المللی فیلم قاهره؛ جایزه فاتن حمامه به منه شلبی اهدا خواهد شد

مدیر جشنواره: سینماگران متعهد زن کم هستند
چهارشنبه, 6 نوامبر, 2019 - 21:45

جشنواره بین المللی فیلم قاهره اعلام کرد ٬ در چهل ویکمین دوره فعالیت خود بين روزهاى ۲۰ تا ۲۹ نوامبر برگزار مى شود ٬ با اعطای جایزه فاتن حمامه از منه شلبی بازیگر مصری قدردانى خواهد كرد.

محمد حفظی مدیر جشنواره فیلم قاهره در بیانیه ای که نسخه ای از آن به دست الشرق الاوسط رسید گفت «سینماگران و بازیگران زن که در خور دریافت جایزه فاتن حمامه (بانوی سینمای عرب) باشند کم هستند. جشنواره فیلم قاهره امسال این جایزه را به منه شلبی تقدیم می کند. این بازیگر به مهارت در نقش آفرینی و شجاعت در بازی کردن در نقش های غیر متعارف مشهور است. او در مدت کوتاهی یکی از مهم ترین بازیگران زن هم نسل خود شد».

از سوی دیگر منه شلبی گفت «جوایز فراوانی در چند سال اخیر دریافت کردم. همه این جوایز مایه افتخار هستند. اما قدردانی در یکی از جشنواره های کشورم جای خاص خود را دارد».

شلبی در ادامه گفت «اینکه جایزه ای به نام بازیگر بی نظیر یعنی فاتن حمامه به بنده تعلق بگیرد مایه سرور و افتخار بنده است».

منه شلبی بازیگر مصری بازیگر نقش اول فیلم هایی است که جزو پروفروشترینها در گیشه هستند.

او در فیلم های گوناگون و متفاوت بازی می کند و همواره مورد توجه منتقدان سینما قرار می گیرند و برنده جایزه در جشنواره ها می شوند.

او در سال ۲۰۰۱ کار بازیگری را با حضور در سریال «حدیث الصباح و المساء» آغاز کرد. داستان این فیلم از یکی از کتاب های نجیب محفوظ نویسنده مصری برنده جایزه نوبل گرفته شده است.

شلبی در سال ۲۰۰۷ بازیگر اصلی یکی از فیلم های یوسف شاهین-کارگردان مصری تبار بین المللی- بود. این فیلم در جشنواره ونیز شرکت کرد.

او در سال ۲۰۱۰ در فیلم «میکروفون» به کارگردانی احمد عبد الله السید بازی کرد. موضوع این فیلم درباره دنیای موسیقی مستقل است.

این فیلم در بیش از ۵۰ جشنواره بین المللی از جمله در تورنتو شرکت کرد.

منه الشلبی در سال ۲۰۱۲ در فیلم «بعد الموقعه» به کارگردانی یسری نصرالله کارگردان مصری معروف بازی کرد. سینمای مصر پس از ۱۵ سال برای اولین بار با فیلم «بعد الموقعه» به جشنواره کن راه یافت.

او در سال ۲۰۱۶ با بازی در فیلم «الماء والخضره والوجه الحسن» به کارگردانی یسری نصر الله در جشنواره لوکارنو شرکت کرد.

منه شلبی در سال ۲۰۱۶ در یک رکورد بی سابقه برای ده بار پی در پی جایزه بهترین بازیگر به دلیل نقش آفرینی در فیلم «نواره» را کسب کرد.

او سابقه درخشان در کسب جوایز جشنواره های بین المللی و داخلی دارد.

لقب بهترین بازیگر زن نیز در نظر سنجی های مطبوعات و رادیوهای مصری و عربی به او اعطا شده است.

او همچنین سابقه عضویت در کمیته داوری جشنواره بین المللی فیلم قاهره و جشنواره سینمایی قرطاج و نیز مسابقه فیلم های داستانی کوتاه و بلند در جشنواره سینمای عرب در مالموی سوئد را در کارنامه خود دارد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای