شکست ترامپ در انتخابات ایالتی یک سال پیش از انتخابات ریاست جمهوری

شکست ترامپ در انتخابات ایالتی یک سال پیش از انتخابات ریاست جمهوری

پنجشنبه, 7 نوامبر, 2019 - 16:00
دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا (رویترز)

حزب دموکرات رقیب دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا پیروزی چشمگیر خود را در انتخابات ایالتی جشن گرفت.
دموکرات ها در دو ایالت آمریکا پیروز انتخابات شده و آن را آزمونی برای ارزیابی قدرت رییس جمهور در یک سال مانده به انتخابات ریاست جمهوری در ۲۰۲۰ خواندند.
بنا به نتایج انتخابات ایالتی که روز چهارشنبه (۶ نوامبر) اعلام شد جمهوری خواهان در ایالت می سی سی پی هنوز فرمانداری را در دست دارند. این پست همواره در اختیار جمهوری خواهان بوده است.
اندی بشیر نامزد دموکرات در ایالت کنتاکی با اختلاف رای اندکی موفق به پیروزی در مقابل مت بوین فرماندار کنتاکی و رقیب جمهوری خواه خود شد. این ایالت اغلب به جمهوری خواهان رای می دهد.
به گزارش رسانه های آمریکایی دموکرات ها همچنین برای اولین بار کنترل هر دو مجلس ایالتی ورجینیا را به دست گرفتند و این خود ضربه دیگری برای ترامپ بود.
در حالیکه اندی بیشیر پیروزی خود را اعلام کرد بوین از پذیرش شکست خودداری کرد. پدر بیشیر آخرین فرماندار دموکرات کنتاکی بود.
تیت ریوز جمهوری خواه در می سی سی پی از رقیب دموکرات خود جیم هود با تفاوت رای بسیار پیشی گرفت و کرسی فرمانداری ایالت را در اختیار گرفت. جیم هود از مخالفان سقط جنین و خواهان آزادی حمل سلاح است.
ترامپ با انتشار توییتی گفت «کارت عالی بود تیت».
در ورجینیا، دموکرات ها کرسی های کلیه پست های مهم در ایالت را از آن خود کردند. ریاست هیات قانونگذاری ایالت در دست دموکرات ها خواهد بود. این اتفاق در ورجینیا از دهه نود میلادی به این سو بی سابقه بوده است.
رهبران حزب دموکرات این دستاورد را تبریک گفته و از آن به عنوان محرک اصلی حزب برای کارزار بزرگ انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ در مقابل پرزیدنت ترامپ یاد کردند.
تام پرز دبیر کل کمیته ملی حزب دموکرات گفت «دونالد ترامپ و جمهوری خواهان پس از این پیروزی تاریخی باید بترسند. دموکرات ها در انتخابات ایالتی با توجه به ارزش های حزب رقابت می کنند و انرژی بی نظیری در حوزه های رای گیری ایجاد می کنند. ما اینگونه پیروز شدیم و همین طور نیز ترامپ را در ۲۰۲۰ شکست می دهیم».
انتخابات روز سه شنبه (۵ نوامبر)‌ آزمونی برای سنجش محبوبیت ترامپ پیش از انتخابات ۲۰۲۰ به شمار می رود.
کوری بوکر سناتور دموکرات گفت «در انتخابات روز سه شنبه از ورجینیا تا کنتاکی دیدیم که آمریکایی ها به شیوه ترامپ برای ایجاد دودستگی سیاسی نه گفتند. ما نیازمند رهبری اخلاق مدار برای یکپارچگی کشور و تامین آینده بهتر برای همه مردم آمریکا هستیم».
برنی سندرز از حزب دموکرات گفت «رای دهندگان در انتخابات سه شنبه آشکارا اعلام کردند که از دست دولتی که تنها برای یک درصد مردم کار می کند به ستوه آمدند. کارگران خسته به دنبال یک تغییر واقعی هستند. سال آینده کار را تمام می کنیم» و ترامپ را از کاخ سفید بیرون می کنیم.

 


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای