چراغ سبز به دخالت ایران برای پایان‌دادن به اعتراضات در عراق

چراغ سبز به دخالت ایران برای پایان‌دادن به اعتراضات در عراق

قاسم سلیمانی مقدمات آن را برای عبدالمهدی با صدر و پسر سیستانی فراهم کرد.. در پی آن افزایش تدابیر امنیتی و کشتار تظاهرکنندگان حاصل شد
یکشنبه, 10 نوامبر, 2019 - 12:00

یک روز پس از نشان دادن چراغ سبز توسط ایران به عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق برای پایان دادن به اعتراضات جاری در این کشور با استفاده از ابزارهای خشونت و سرکوب، نیروهای عراقی تدابیر امنیتی را در قبال معترضان خواستار «فروپاشی نظام» افزایش دادند و تعدادی کشته و زخمی شدند.

به گزارش الشرق الاوسط، منابع نزدیک به احزاب شیعی به خبرگزاری فرانسه خبر دادند که این جریان‌های سیاسی در روزهای اخیر نشست‌های خود را ادامه دادند و بر ماندن عادل عبدالمهدی در منصب نخست‌وزیری توافق کردند.

به گفته این منابع، احزاب سیاسی در این نشست‌ها بر جذب اکثریت رهبران فراکسیون‌های بزرگ برای ابقای عادل عبدالمهدی در قدرت و اجرای اصلاحات در پرونده‌های فساد و اصلاح قانون اساسی توافق کردند.

این منابع افزودند: گروه‌های شیعی بر حمایت از اقدامات دولت برای پایان دادن به اعتراضات با توسل به همه روش‌ها و ابزارها تأکید کردند.

منابع سیاسی گزارش دادند؛ این توافق میان جریان‌های متولی همچون سائرون و الحکمه پس از دیدار ژنرال قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران با مقتدی صدر و محمد رضا سیستانی فرزند علی سیستانی مرجع شیعیان عراق حاصل شده‌است.

در پی این توافق، نیروهای امنیتی زمام امور در خیابان‌های بغداد به دست گرفتند و توانستند ۳ پل از ۴ پل تحت کنترل معترضان را پس بگیرند و دست کم ۴ معترض را با استفاده از گاز اشک آور و بمب‌های صوتی بکشند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای