نامزد ریاست‌جمهوری الجزایر: نتیجه انتخابات پیش‌رو از قبل مشخص نیست

نامزد ریاست‌جمهوری الجزایر: نتیجه انتخابات پیش‌رو از قبل مشخص نیست

بلعید در گفتگو با «الشرق‌الاوسط»: در صورت تحریم، پست را نخواهم پذیرفت
چهارشنبه, 13 نوامبر, 2019 - 11:00

عبدالعزیز بلعید کاندیدای ریاست جمهوری الجزایر از موضع نهاد نظامی در قبال انتخابات ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر) پیش رو، قدردانی می‌کند و می‌گوید سرلشکر احمد قاید صالح رئیس ستاد مشترک ارتش الجزایر «قسم خورده» تا سمت کاندیدایی متمایل نشود.

عبدالعزیز بلعید نامزد حزب جبهه مستقبل در گفتگو با «الشرق الاوسط» معتقد است که «نهاد نظامی مسئله انتخاب رئیس‌جمهور را به عهده شهروندان الجزایری واگذار خواهد کرد و آنها آزادانه این کار را خواهند کرد». به گفته او، انتخابات پیش رو اولین انتخاباتی است که نتیجه آن از قبل مشخص نیست.

بلعید (۵۶ ساله) می‌گوید: «ارتش الجزایر تنها نهادی است که به صورت مطلوب سازمان یافته و ستون فقرات کشور شمرده می‌شود و طبیعی است که در مسئله حیاتی انتخابات ریاست جمهوری نظر داشته باشد.. اما به ضرس قاطع معتقدم که فردی را ریاست جمهوری نامزد نکرده‌است. برخلاف آنچه گفته می‌شود فرمانده ارتش در مسائل سیاسی دخالت نمی‌کند».

وی می‌افزاید: «هر کاندیدایی ادعا می‌کند که ارتش از او حمایت می‌کند، اما من ترجیح می‌دهم که کاندیدای ملت باشم».

بلعید که دارای مدرک پزشکی عمومی است، اضافه می‌کند: «اگر در انتخابات پیش رو برنده شوم در حالی که میزان مشارکت در رای دادن پایین باشد از این سمت استعفا خواهم داد».

عبدالعزیز بلعید چند هفته پیش از تصمیم خود برای کاندیداتوری خبر داده بود. او در انتخابات ۲۰۱۴ نیز نامزد شد و سه درصد آرا را کسب کرد.

شورای قانون اساسی الجزائر شنبه فهرست نهایی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را اعلام و طی آن با تأیید صلاحیت پنج تن از نامزدها موافقت کرد.

انتخابات ریاست‌جمهوری الجزائر که نخستین انتخابات پس از کناره‌گیری عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس‌جمهور سابق از قدرت است، ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر) برگزار خواهد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای