7 کشته و 78 زخمی در بغداد؛ اعتراضات همچنان ادامه دارد

7 کشته و 78 زخمی در بغداد؛ اعتراضات همچنان ادامه دارد

جمعه, 22 نوامبر, 2019 - 10:30
چندین نفر از معترضان عراقی روی موانع بتنی در نزدیکی میدان التحریر بغداد نشسته اند (فرانس پرس)

منابع امنیتی و پزشکی گفتند ماموران امنیتی عراق روز پنجشنبه (۲۱ نوامبر) به سمت معترضان در نزدیکی دو پل اصلی بغداد گاز اشک آور شلیک کردند. این درگیری منجر به کشته شدن هفت نفر و زخمی شدن 78 تن از معترضان شد.
رویترز به نقل از منابع عراقی گزارش داد که گاز اشک آور مستقیم به سر این دو نفر از معترضان اصابت کرده و کشته شدند.
تظاهرات و اعتراضات و تحصن و اعتصاب در بغداد و ۹ استان در جنوب کشور برای بیست و ششمین روز ادامه دارد. معترضان خواستار تغیر فرآیند سیاسی هستند.
شاهدان عینی به خبرگزاری آلمان گفتند «راهپیمایی و تحصن و تعطیلی مدارس و دانشگاه ها و برخی از اداره جات دولتی همچنان ادامه دارد. همه گروه های جامعه در بخش های گوناگون کشور در این اعتراضات شرکت دارند».
شاهدان عینی افزودند «معترضان در میدان های التحریر و الخلانی در بغداد و نیز استان های بصره و میسان و ناصریه و واسط و مثنی و دیوانیه و نجف و کربلا و بابل چادر زده اند. این چادرها پذیرای شمار روزافزون معترضانی است که با وجود سردی هوا و نزدیک شدن به فصل زمستان به میدان های تحصن و اعتراض می آیند».
معترضان خشمگین همچنان خیابان های منتهی به شماری از میدان های نفتی و پالایشگاه ها و بنادر در ام قصر را بسته اند. گذرگاه مرزی سفوان بین عراق و کویت نیز مسدود شده است.
فراکسیون های سیاسی یک ضرب الاجل ۴۵ روزه برای دولت عراق تعیین کردند. دولت عراق باید در این مدت برنامه اصلاح واقعی را در راستای پاسخ به مطالبات معترضان اجرا کند. این مهلت از دوشنبه گذشته (۱۸ نوامبر)‌ آغاز شد.
ترمیم کابینه و تحقیق در موارد خشونت و کشتار معترضان و بررسی ده ها قانون از جمله قانون انتخابات و کمیساریای انتخاب و بازنشستگی و برچیدن امتیازات روسای قوای سه گانه از جمله موارد این برنامه هستند.
اوضاع میدان های تحصن و تجمع معترضان در چند ساعت گذشته تا حدودی آرام گزارش شده است. موارد درگیری شدید و مسلحانه به طور پراکنده در پل احرار و استان کربلا اعلام شده و چندین نفر بر اثر گاز اشک آور دچار خفگی شده اند.
ربودن فعالان در بغداد و استان های عراق همچنان ادامه دارد. شورای عالی قضایی از آزادی بیش از ۲۴۰۰ نفر از معترضان خبر داد.


 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای