۱۶ کشته در جنوب عراق و اعزام فرماندهان نظامی از بغداد

۱۶ کشته در جنوب عراق و اعزام فرماندهان نظامی از بغداد

پنجشنبه, 28 نوامبر, 2019 - 14:30
یکی از معترضان پرچم به دست در میان لاستیک های شعله ور در نجف (رویترز)

به گفته منابع پزشکی و امنیتی دستکم ۱۶ نفر از معترضان روز پنجشنبه (۲۸ نوامبر) در شهر ناصریه در جنوب عراق کشته شدند.
منابع پزشکی و امنیتی به فرانس پرس گفتند که ۱۶ نفر از معترضان در سحرگاه پنجشنبه بر اثر تیراندازی مستقیم ماموران جان خود را از دست دادند. ماموران در صدد پس گرفتن دو پلی بوده اند که به دست معترضان افتاده است.
اعتراضات ضد حکومتی در ناصریه همچنان ادامه دارد.
این منابع خاطر نشان کردند که حدود پنجاه نفر از معترضانی که در جریان یک نافرمانی مدنی گسترده این دو پل را بسته بودند زخمی شدند و وضعیت چند تن وخیم گزارش شده است.
مقررات منع رفت و آمد در شهر ناصریه اعلام شده است.
خبرنگار فرانس پرس از حضور امنیتی گسترده در اطراف شهر ناصریه و بازرسی کلیه خودروها و افرادی که قصد ورود به شهر را دارند خبر داد.
در این راستا، ارتش عراق روز پنجشنبه (۲۸ نوامبر) اعلام کرد که برخی فرماندهان نظامی به استان های جنوب کشور اعزام شده اند. این افراد در «برقراری امنیت»‌ در بخش هایی که عرصه اعتراضات گسترده هستند سهیم خواهند بود.
فرماندهی ارتش عراق گفت «چندین گروه مدیریت بحران به ریاست استاندارها» در راستای «برقراری امنیت و اجرای قانون» تشکیل شده اند».
این ارگان افزود «برخی از فرماندهان نظامی نیز با توجه به توصیه عادل عبد المهدی نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عضو گروه های مدیریت بحران شدند. گروه های مدیریت بحران هدایت دستگاه های امنیتی و نظامی در استان ها را به عهده خواهند گرفت».
عملیات جدید ماموران به دنبال تعیین فرماندهان جدید پلیس در چندین استان آغاز شد.
فرانس پرس با استناد به منابع پزشکی و امنیتی آماری در خصوص قربانیان اعتراضات عراق منتشر کرده است. مقام های رسمی عراق آمار رسمی در این باره را اعلام نمی کنند.
به گفته فرانس پرس بیش از ۳۶۰ نفر در دو ماه گذشته در جریان تظاهرات و خشونت کشته و ۱۵ هزار تن زخمی شده اند.
از سوی دیگر، وضعیت خیابان های نجف روز پنجشنبه خالی و آرام گزارش شده است. منع آمد و شد در این شهر اعلام شد و همه کارمندان امروز تعطیل هستند.
معترضان به دنبال یک روز خونین شامگاه چهارشنبه (۲۷ نوامبر) ساختمان کنسولگری ایران در نجف را آتش زدند.
به گفته فرانس پرس صدها نفر از جوانان از داخل محوطه کنسولگری شعار «ایران برو بیرون» سر دادند.
حکومت ایران روز پنجشنبه خواستار «برخورد مسئولانه و قاطع و موثر» با «عوامل مخرب و مهاجم» شد.
کنسولگری ایران در کربلا نیز در ماه جاری مورد حمله معترضان خشمگین قرار گرفت. ماموران امنیتی عراق به دنبال این حمله با معترضان درگیر شدند و چهار تن از معترضان کشته شدند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای