۲۸ کشته پس از آتش زدن کنسولگری ایران در نجف

۲۸ کشته پس از آتش زدن کنسولگری ایران در نجف

پنجشنبه, 28 نوامبر, 2019 - 18:00

به گفته منابع پزشکی، دستکم ۲۸ نفر از معترضان روز پنجشنبه (۲۸ نوامبر) در جنوب عراق بر اثر تیراندازی ماموران کشته شدند.
به دنبال آتش زدن کنسولگری ایران در نجف توسط معترضان مقررات منع آمد و شد در شهر اعلام شد.
دولت از تشکیل «گروه های مدیریت بحران» برای مهار ناآرامی ها خبر داد. این گروه ها از غیر نظامیان و نظامیان تشکیل شده اند.
ابو مهدی المهندس فرمانده نظامی حشد شعبی اعلام کرد که این گروه با توسل به زور جلوی حمله به مقام های مذهبی شیعیان را می گیرد.
به دنبال آتش زدن کنسولگری ایران در شهر نجف در جنوب عراق خشونت افزایش یافت. اعتراضات گسترده در عراق برای چند هفته ادامه دارد.
معترضان خواهان سرنگونی حکومت بوده و آن را به فساد و پیروی از رژیم ایران متهم می کنند.
حادثه به آتش کشیدن کنسولگری ایران در نجف رساترین پیام معترضان تا کنون در اعتراض به رژیم ایران است. این در حالیست که شکاف بین نخبگان حاکم هم پیمان با ایران و اکثریت مردم افزایش یافته و همین باعث افزایش سرخوردگی معترضان شده است.
معترضان از حمایت حکومت برخوردار نیستند. ناتوانی دولت و دولتمردان در تعامل با ناآرامی ها و تامین مطالبات معترضان باعث دامن زدن به خشم مردم شده است.
عادل عبد المهدی نخست وزیر عراق وعده اصلاح قانون انتخابات و مقابله با فساد داد اما تا حالا هیچ کدام از این وعده ها عملی نشده اند.
ماموران نیز با گشودن آتش به سمت معترضان چند صد نفر از آنان را کشتند.  معترضان به طور مسالمت آمیز عمدتا در بغداد و شهرهای جنوب تظاهرات می کنند.
اعتراضات در اول اکتبر در بغداد آغاز شد و به شهرهای جنوب کشور کشیده شد.
این اعتراضات ضد حکومتی بدترین چالش طبقه حاکم به شمار می رود.
ارکان حاکمیت در کنترل شیعیان قرار دارد. گروه های شیعه کنترل نهادهای حکومتی را پس از حمله آمریکا در ۲۰۰۳ و سرنگونی رژیم صدام حسین در اختیار گرفتند.
به گفته منابع پزشکی، ماموران به سمت تجمع کنندگان در یکی از پل های ناصریه سحرگاه پنجشنبه (۲۸ نوامبر) آتش گشودند که ۲۴ نفر کشته و ده ها تن زخمی شدند.
۴ نفر از معترضان بر اثر تیراندازی ماموران در بغداد کشته شدند. ماموران به سمت معترضان در نزدیکی پلی بر رود دجله تیراندازی کردند.
مقررات منع آمد و شد در نجف در جنوب عراق اعلام شد. عده ای از معترضان شامگاه چهارشنبه (۲۷ نوامبر) ضمن حمله به کنسولگری ایران در نجف آن را آتش زدند.
به گزارش رسانه های حکومتی، تاسیسات دولتی و مجتمع های تجاری و مغازه ها روز پنجشنبه در نجف تعطیل بودند.
علی یکی از معترضان در نجف گفت «آتش زدن کنسولگری ایران دیشب کار شجاعانه و واکنش مردم عراق بود.. ما ایرانی ها را نمی خواهیم».
او افزود «حکومت ایران بی گمان دست به اقدام تلافی جویانه می زند. ایرانی ها هنوز اینجا هستند. ماموران هم به سمت ما شلیک خواهند کرد».
یکی از معترضان و شاهد عینی حادثه آتش زدن کنسولگری ایران در نجف گفت «ماموران برای جلوگیری از آتش زدن ساختمان توسط معترضان به سمت آنان تیراندازی کردند».
این فرد که نخواست نامش فاش شود افزود «همه ماموران ضد شورش و وزارت اطلاعات به سمت ما تیراندازی کردند و گویی که ما همه عراق را به آتش کشیدیم».
*نفوذی و خرابکار
ابو مهدی المهندس فرمانده نظامی حشد شعبی گفت «این گروه با تمام قوا در برابر افرادی که درصدد حمله به مقر آیت الله علی سیستانی مرجع عالی شیعیان مقیم نجف هستند می ایستد».
حشد شعبی از چند گروه مسلح تشکیل شده و اغلب آنها تابع حکومت ایران هستند.
المهندس در بیانیه ای که در سایت حشد شعبی منتشر شده افزود «دستان کسانی که به آیت الله سیستانی نزدیک شوند را قطع می کنیم».
ناظران می گویند تحولات نجف احتمالا واکنش تند و قاطع حکومت را به دنبال خواهد داشت و عاملی برای تشویق دولت به انجام اصلاحات نیست.
ضیاء الاسدی مسئول دفتر مقتدی صدر -یکی از روحانیون محبوب- گفت «دولت که تا حالا برنامه یا استراتژی شفافی در رابطه با اقدامات آینده اعلام نکرده است. طرح ها در این ارتباط بسیار محدود هستند».
فنار حداد پژوهشگر در موسسه مطالعات خاورمیانه دانشگاه ملی سنگاپور گفت «دولت احتمالا از مساله آتش زدن کنسولگری ایران به عنوان بهانه ای برای سرکوب وحشیانه تر استفاده می کند».
او افزود «به نظر معترضان نقطه منفی آتش زدن زدن کنسولگری این است که روایت حکومت را ترویج می کند. حکومت در پی القای این ایده است که معترضان نفوذی و خرابکار و اشرارند».
فنار حداد خاطر نشان کرد «این حادثه پیام مهمی برای رژیم ایران داشت اما دست افرادی مثل المهندس را نیز باز کرد تا اینطور القا کنند که این واقعه سیستانی را در معرض خطر قرار می دهد».

سيستانی بسیار کم اتفاق می افتد که درباره مسائل سیاسی اظهار نظر کند اما این مرجع دینی دارای تاثیر فراوان در افکار عمومی به ویژه در جنوب عراق -اغلب شیعه نشین- است.

نماینده سیستانی در چند هفته گذشته در خطبه های نماز جمعه از حکومت خواست تا با اجرای اصلاحات واقعی از کشتار معترضان خودداری کند.

ماموران به سمت معترضانی که اسلحه به دست ندارند تیراندازی و گاز اشک آور و بمب صوتی شلیک می کنند.

معترضان نیز به سمت ماموران سنگ و نارنجک پرتاب می کنند.

بیانیه ارتش گفت که «گروه های مدیریت بحران» در چندین استان در راستای برقراری امنیت تشکیل شده است.
فرماندهی ارتش عراق افزود «چندین گروه مدیریت بحران به ریاست استاندارها» در راستای «برقراری امنیت و اجرای قانون» تشکیل شده اند».
این ارگان افزود «برخی از فرماندهان نظامی عضو گروه های مدیریت بحران شدند. گروه های مدیریت بحران هدایت دستگاه های امنیتی و نظامی در استان ها را به عهده خواهند گرفت».
پلیس و گروه های امدادرسان گفتند بیش از ۳۵۰ نفر در این درگیری ها کشته شدند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای