تدابیر شدید امنیتی پس از افزایش درگیری و خشونت در بغداد

تدابیر شدید امنیتی پس از افزایش درگیری و خشونت در بغداد

شنبه, 30 نوامبر, 2019 - 10:15
تداوم تظاهرات در استان های عراق (آرشیو-رویترز)

شاهدان عینی روز جمعه (۲۹ نوامبر) گفتند نیروهای اضافی ارتش و پلیس و دستگاه اطلاعات در خیابان ها و اطراف میدان های تجمع معترضان در بغداد و ۹ استان عمدتا شیعه نشین مستقر شده اند.
این در حالیست که درگیری های شدید بین معترضان و ماموران در دو استان ذی قار و نجف بیش از ۴۷ کشته و ۵۲۰ زخمی بر جای گذاشت.
خبرگزاری آلمان به نقل از شاهدان عینی افزود «شمار فراوانی مامور مجهز به تجهیزات نظامی از ساعات اولیه روز جمعه در خیابان ها و چهارراه ها و میدان ها و اطراف میدان های تجمع در التحریر و الخلانی و حافظ القاضی در بغداد و استان های بصره و ناصریه و مثنی و میسان و کربلا و نجف و دیوانیه و بابل و واسط مستقر شدند».
شاهدان عینی خاطر نشان کردند «با وجود اعلام مقررات منع آمد و شد اما معترضان از ساعات اولیه صبح دسته دسته در حال حرکت به سمت میدان ها هستند تا از تحصن کنندگان در آنجا حمایت کنند».
به گفته شاهدان عینی «شماری از معترضان به مدت ۳۵ روز در داخل چادرها در میدان ها تحصن می کنند. اما حالا گروه فراوانی از مردم با بلند کردن پرچم عراق به آنها پیوستند. بسیاری از معترضان نیز به خاطر عزاداری برای کشته شدن ده ها نفر در ذی قار و نجف به دست ماموران سیاه پوشیده اند».
شاهدان عینی افزودند «درگیری بین ماموران و معترضان در استان نجف تا سحرگاه جمعه ادامه داشت. آمار کشته شدگان هنوز قطعی نشده اما تا حالا بیش از ۱۵ نفر کشته و بیش از ۲۷۰ تن زخمی شده اند. شمار کشته شدگان اعتراضات در ذی قار به ۳۲ نفر رسید و ۲۵۰ نفر زخمی شده اند».
عادل الدخیلی استاندار ذی قار و طلال بلال معاون استاندار نجف به دلیل درگیری ها و استفاده از خشونت بیش از حد علیه معترضان استعفا کردند.
دولت عراق سپهبد جمیل الشمری را برای پاسخ درباره ناآرامی ها در استان ذی قار فراخواند. الشمری رییس گروه اداره بحران در این استان است.
این در حالیست که استاندارها در استان های به پا خاسته به فرماندهان نظامی درباره درگیری با معترضان و سرکوب نظامی اعتراضات و شلیک مستقیم به سمت معترضان هشدار دادند.
به گفته آنان رویکرد نظامی منجر به ناامنی گسترده خواهد شد. دولت فرماندهان نظامی را برای برقراری امنیت به استان های یاد شده اعزام کرد. مسئولان نظامی چند ساعت پیش با تجهیزات جنگی و نظامی وارد استان ها شدند.
مراسم تشییع جنازه قربانیان ناآرامی ها در دو استان ذی قار و نجف از روز چهارشنبه ادامه دارد. با وجود اعلام مقررات منع آمد و شد اما معترضان در این مراسم شرکت می کنند و خواستار حکم قصاص برای عاملان کشتار و ادامه تظاهرات و حمایت از خواسته های معترضان در میدان های تجمع و تحصن هستند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای