اصرار معترضان در نجف بر آتش زدن مرقد محمد باقر حکیم

اصرار معترضان در نجف بر آتش زدن مرقد محمد باقر حکیم

درخواست کمک استاندار از شیوخ و روحانیون و اعلام عزای عمومی
یکشنبه, 1 دسامبر, 2019 - 10:00
AFP

فضای تشنج و ناآرامی در استان نجف از چهارشنبه (۲۷ نوامبر) آغاز شد و تا کنون ادامه دارد.  معترضان خشمگین ۲۷ نوامبر کنسولگری ایران در نجف را آتش زدند.
ناآرامی بی سابقه در استان نجف به دلیل پافشاری معترضان برای آتش زدن مرقد محمد باقر حکیم رهبر پیشین مجلس اعلی اسلامی ادامه دارد.
محمد باقر حکیم چند روز پس از بازگشت از تبعیدگاه ـایران- به عراق در انفجار خودروی بمبگذاری شده در اوت ۲۰۰۳ کشته شد.
البته هنوز مشخص نیست که چرا معترضان تا این اندازه بر آتش زدن مرقد حکیم پافشاری می کنند اما برخی منابع در نجف به الشرق الاوسط گفتند که «محافظان این مرقد به سمت معترضان تیراندازی کردند که ۳۰ نفر کشته و ده ها نفر زخمی شدند و این می تواند دلیل معترضان برای آتش زدن مرقد باشد».
معترضان روز پنجشنبه (۲۸ نوامبر) درب مرقد واقع در نزدیکی میدان العشرین و کنسولگری ایران در مرکز استان را آتش زدند.
برخی منابع گفتند «معترضان اداره پست و ساختمان های دولتی واقع در نزدیکی مرقد را تخریب نکردند اما با وجود اقدامات شدید امنیتی نگهبانان بر آتش زدن مرقد اصرار دارند».
لوی الیاسری استاندار نجف از روحانیون و شیوخ عشایر خواست تا مانع ورود معترضان به میدان ثوره العشرین شوند.
او افزود «در این شرایط دشوار در عراق به شکل عام و استان نجف به طور خاص از کلیه اندیشمندان و روحانیون و شیوخ عشایر و فرهیختگان و شاعران و ادبا و روزنامه نگاران و دانشگاهیان و فعالان می خواهیم تا برای جلوگیری از کشته شدن جوانانمان اقدام و از ورود آنها به میدان ثوره العشرین جلوگیری نمایند».
الیاسری افزود روز یکشنبه (اول دسامبر) در استان نجف تعطیل رسمی است. اداره های امنیتی و خدماتی و سلامت باز هستند. این تعطیلی به دلیل عزاداری برای شهدای اعتراضات در این شهر مقدس اعلام شده است.
استان های بابل و مثنی و صلاح الدین روز شنبه (۳۰ نوامبر) به خاطر عزاداری برای شهدای اعتراضات در استان های ذی قار و نجف تعطیل رسمی بودند.
از سوی دیگر، عمار حکیم رییس جریان الحکمه الوطنی و پسر برادر محمد باقر حکیم درباره درگیری های اخیر در نجف گفت که او هیچ قیمومتی بر این مرقد ندارد.
کمیساریای حقوق بشر روز شنبه (۳۰ نوامبر) درباره بدتر شدن اوضاع در نجف هشدار داد و از دستگاه های امنیتی و مقام های محلی خواست تا از معترضان و املاک عمومی و خصوصی دفاع کنند.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای