رییس جمهور عراق: حمله به معترضان «جنایت» است   


رییس جمهور عراق: حمله به معترضان «جنایت» است   

یکشنبه, 8 دسامبر, 2019 - 13:45

برهم صالح رییس جمهور عراق روز شنبه (۷ دسامبر) حمله افراد مسلح به معترضان در میدان الخلانی واقع در مرکز بغداد را «جنایت» خواند. 

به گزارش خبرگزاری آلمان، صالح در بیانیه ای گفت که با مسئولان ذیربط حوادث روز جمعه (۶ دسامبر) و حمله مسلحانه و جنایتکارانه باندهای جنایتکار و قانون شکن را با نهایت حساسیت و اندوه پیگیری می کند. این حمله منجر به کشته و زخمی شدن تعدادی از معترضان شد.

او افزود «ما بار دیگر بر حق قانونی شهروندان در اعتراض و تظاهرات مسالمت آمیز تاکید و هر گونه اقدام مسلحانه و خشونت آمیز علیه معترضان مسالمت آمیز را ممنوع می کنیم و به عنوان یک جرم با آن برخورد می کنیم».

رییس جمهور عراق افزود «دستگاه های امنیتی در کنار حمایت از معترضان مسالمت جو و مراقبت از اموال عمومی و خصوصی مسئولیت پیگرد و بازداشت مجرمان قانون شکن و فرستان پرونده آنان به دستگاه قضا در راستای محاکمه عادلانه و مجازات مناسب را به عهده دارند».

صالح همه طرف ها را به احترام به وجه مسالمت آمیز تظاهرات و همکاری میان معترضان و دستگاه های امنیتی برای تامین امنیت و مقابله با قانون شکنان فراخواند و گفت این تظاهرات خواستار اصلاح و همبستگی همگانی است. کمیساریای عالی حقوق بشر عراق روز یکشنبه (۸ دسامبر) با ارائه آمار اولیه کشته شدگان در جریان تیراندازی عناصر مسلح به سمت معترضان در میدان الخلانی در مرکز بغداد گفت «پنج نفر در این حمله کشته و ۱۱۰ تن زخمی شدند».


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای