اجلاس سران خلیج؛ تاکید خادم حرمین شریفین بر تلاش هماهنگ برای مقابله با مشکلات منطقه

اجلاس سران خلیج؛ تاکید خادم حرمین شریفین بر تلاش هماهنگ برای مقابله با مشکلات منطقه

سه شنبه, 10 دسامبر, 2019 - 15:30

چهلمین نشست سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج روز سه شنبه (10 دسامبر) به ریاست ملک سلمان بن عبد العزیز خادم حرمین شریفین و حضور سران و هیات های اعزامی کشورهای عضو در کاخ درعیه در سعودی آغاز شد.

خادم حرمین شریفین در آغاز جلسه ضمن خوشامدگویی به سران کشورهای عضو گفت «اجلاس سران دوره کنونی با توجه به تمایل مقام های اماراتی در سعودی برگزار می شود. امارات ریاست دوره کنونی را به عهده دارد».

ملک سلمان در آغاز این جلسه گفت «شورای همکاری خلیج به یاری خدا از بدو آغاز به کار تا کنون موفق به عبور از بحران های منطقه شد».

او افزود «منطقه در شرایط کنونی با مشکلاتی مواجه است که تلاش هماهنگ برای مقابله با آن ها ضروری به نظر می رسد».

خادم حرمین شریفین یادآور شد «اقدامات ستیزه جویانه حکومت ایران در راستای ایجاد ناامنی و بی ثباتی و حمایت از تروریسم ادامه دارد. از این رو، ما باید دستاوردهای کشورهایمان و منافع مردم را حفظ و با جامعه جهانی برای توقف دخالت های این رژیم همکاری کنیم».

او افزود «ما و جامعه جهانی باید رفتار جدی در پرونده برنامه هسته ای و توسعه موشک های بالستیک توسط ایران و تامین امنیت منابع انرژی و گذرگاه های آبی و تردد آزادانه کشتیرانی در پیش بگیریم».

خادم حرمین شریفین در ادامه افزود «ما همچنین در این نشست بر دیدگاه خود درباره مساله فلسطین و حق مردم فلسطین برای تشکیل کشور مستقل به پایتختی قدس شرقی تاکید می کنیم».

ملک سلمان بن عبد العزیز از «تلاش مقام های یمن و در راس آنها دولت یمن برای دست یابی به توافق ریاض» قدردانی کرد.

او بر «ادامه حمایت ائتلاف نظامی از مردم و حکومت یمن و اهمیت ایجاد راهکار سیاسی در یمن با توجه به مراجع سه گانه» تاکید کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای