بوریس جانسون برای اجرای بریگزیت مشروعیت مردمی کسب کرد

بوریس جانسون برای اجرای بریگزیت مشروعیت مردمی کسب کرد

پیروزی جانسون پس از پیروزی بزرگ حزب محافظه کار در انتخابات زودهنگام پارلمان
جمعه, 13 دسامبر, 2019 - 12:15
جانسون پس از پیروزی قاطعانه حزب محافظه کار (فرانس پرس)

بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا پس از پیروزی حزب محافظه کار در انتخابات زودهنگام پارلمان حالا می تواند با دست بازتر توافق برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) را در ۳۱ ژانویه اجرا کند.

انتخابات پارلمان بریتانیا روز پنجشنبه (۱۲ دسامبر) برگزار شد.

همه پرسی درباره برگزیت در ژوئن ۲۰‍۱۶ برگزار شد و مردم به نفع خروج کشور از اتحادیه اروپا رای دادند.

جانسون روز جمعه (۱۳ دسامبر) گفت که برگزیت در موعد مقرر اجرا می شود.

او در اظهاراتی در جمع هوادارانش از بحث و جدل سیاسی در مورد برگزیت ظرف سه سال و نیم گذشته انتقاد کرد و گفت «این بحث را تمام می کنم و برگزیت در ۳۱ دسامبر اجرا می شود».

طبق نتایج رسمی که روز جمعه اعلام شد حزب محافظه کار اکثریت مطلق ۶۵۰ کرسی پارلمان را به دست آوردند.

حزب محافظه کار در برخی از حوزه های رای گیری که در چند دهه پیش به حزب کارگر رای می دادند پیروز شد و کرسی ها را از دست حزب کارگر گرفتند.

حالا حزب محافظه کار از صلاحیت مطلق برای اجرای برگزیت برخوردار شده است.

۵۲ درصد مردم در همه پرسی ۲۰۱۶ به نفع خروج کشورشان از اتحادیه اروپا رای دادند. اما برگزیت به دلیل مخالفت پارلمان با توافق ترزا می نخست وزیر پیشین و بروکسل اجرا نشد.

پس از شمارش آرا در ۶۲۴ حوزه رای گیری از مجموع ۶۵۰ مرکز حزب بوریس جانسون با ۳۶۳ کرسی پارلمان پیشتاز انتخابات است.

حزب کارگر ۲۰۳ کرسی را در اختیار گرفت.

به گفته تلویزیون بی بی سی، این بدترین نتیجه برای حزب کارگر پس از جنگ جهانی دوم تا به این سو به شمار می رود. جرمی کوربن رهبر حزب کارگر است.

بوریس جانسون که به عنوان نماینده منطقه آکسبریج و وست راسلیپ واقع در غرب لندن وارد پارلمان شده بود در انتخابات دیروز موفق به حفظ کرسی خود در این حوزه رای گیری شد.

او گفت «این حمایت جدید و قاطعانه مردمی فرصتی در اختیار دولت جدید قرار می دهد تا به اراده دموکراتیک مردم بریتانیا احترام بگذارد».

در مقابل، نتایج انتخابات ضربه بزرگی به حزب کارگر و رهبر آن کوربن (۷۰ ساله) و نیز حزب لیبرال دموکرات به رهبری جو سوینسون زد.

سوینسون کرسی خود را در اسکاتلند به حزب ملی اسکاتلند باخت.

نتایج انتخابات بیانگر تمایل مردم برای پایان دادن به بحث برگزیت است. 

استراتژی شفاف و قاطعانه جانسون درباره برگزیت جواب داد اما کوربن و حزب کارگر هزینه سنگینی برای شک و تردیدشان در مورد برگزیت پرداخت کردند.

یکی از پژوهشکده های انگلیس با ارزیابی نتایج انتخابات به عنوان مثال به شهر وارینگتون در کامبریا (شمال غرب انگلیس) اشاره کرده است.

حزب کارگر در این شهر که پایگاه تاریخی هواداران حزب است رای نیاوردند.

پایگاه رای وارینگتون را به پیرمرد کم سواد هوادار برگزیت تشبیه می کنند. رای دهندگانی که در این منطقه همیشه از روی عادت و نه استدلال به حزب کارگر رای می دادند در انتخابات دیروز با چرخش کامل به سمت حزب محافظه کاران نظرشان تغییر کرد.

آنها بر این باورند که خروج از اتحادیه اروپا بهترین راهکار اقتصادی برای جامعه محلی آنجا است.

پرفسور تونی تراورز از دانشگاه لندن اسکول آو اکونومیکس به فرانس پرس گفت «خانواده های کم درآمد و کارگران کارخانه های صنایع تبدیلی و سنتی در مرکز و شمال انگلیس از حزب محافظه کار حمایت می کنند».

گفتنی است حزب «برگزیت» به رهبری نایجل فاراژ از چندین حوزه رای گیری کناره گیری کرد تا آرای هواداران برگزیت هدر نرود. این حزب از بوریس جانسون در انتخابات حمایت کرد.

پیروزی در انتخابات دیروز بزرگ ترین پیروزی حزب محافظه کار پس از انتخابات ۱۹۸۷ به رهبری مارگریت تاچر به شمار می رود.

جلسه پارلمان روز سه شنبه (۱۷ دسامبر) از سر گرفته می شود. جانسون پس از نطق ملکه در روز پنجشنبه (۱۹ دسامبر) برنامه خود را اعلام می کند.

اما حالا امید مخالفان برگزیت با شکست حزب محافظه کار و ناکامی لیبرال دموکرات ها برباد رفت.

حزب کارگر گفته بود اگر در انتخابات پیروز شود همه پرسی دیگری در مورد برگزیت اجرا می کند. حزب لیبرال دموکرات هم علنا از ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا حمایت کرد.

همچنین، حزب ملی اسکاتلند با نتیجه درخشان موفق به کسب ۴۸ کرسی در پارلمان شد. این نتیجه به نفع گروه های موافق استقلال اسکاتلند از بریتانیا است.

حزب ملی اسکاتلند به شدت مخالف برگزیت است.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای