شب نشینی با مجموعه ای از آهنگ های عارفانه در جشنواره «شب های آواز در قدس عربی»

شب نشینی با مجموعه ای از آهنگ های عارفانه در جشنواره «شب های آواز در قدس عربی»

دوشنبه, 16 دسامبر, 2019 - 17:15
دلال ابو آمنه خواننده فلسطینی

چهارمین شب نشینی جشنواره «شب های آواز در قدس عربی» با اجرای دلال ابو آمنه خواننده جوان فلسطینی برگزار شد.
آوازهای صوفیانه و عرفانی سنتی عربی و مجموعه ای از ترانه های ملی از سوی این هنرمند جوان اجرا شد.
به گزارش رویترز این کنسرت شامگاه جمعه (۱۳ دسامبر) در مرکز فرهنگی یبوس برگزار شد. این محل در چند صد متری دیوارهای شهر قدس قراردارد.
دلال گفت «شهر قدس برای من سرآغاز همه چیز است. همه پروژه ها و طرح هایم از آنجا شروع شدند».
او در گفتگویی پیش از آغاز کنسرت یک ساعت و نیمه خود افزود «ترانه هایی که امشب اجرا می شوند یک حس جمعی از سرمستی و به وجد آمدن و ذکر خداوند است».
دلال در شهر الناصره به دنیا آمده است. او ترانه هایی از ام کلثوم و شیخ امام و آهنگسازان فلسطینی اجرا کرد که با استقبال و تشویق حضار روبرو شد.
در گزارشی که درباره این جشنواره منتشر شد آمده است دلال حنجره طلایی دارد. او دارای مدرک دکترای مغز و اعصاب است. آلبوم جدید دلال «نور» نام دارد که حاوی شعر و ترانه های صوفیانه است.
به گفته این گزارش، آلبوم جدید دلال همچنین از اشعار قدیمی بزرگان صوفی مثل ابن عربی و جلال الدین رومی و رابعه العدویه و حلاج و ابن الفارض تشکیل شده که با موسیقی مدرن اجرا می شوند.
رانیا الیاس مدیر مرکز فرهنگی یبوس گفت «اجرای دلال عالی بود. او ترانه های جدیدی اجرا کرد. واژه ها از سطح هنری بالایی برخوردار بودند».
رانیا در گفتگو با رویترز پس از اجرا افزود «حضار به مدت یک ساعت و نیم جذب دلال شده بودند. دلال کنسرت را با مجموعه ای از سرودهای ملی و فلکلور به پایان رساند. شهر قدس به چنین هنرمندانی نیاز دارد تا سرپا بماند».
دهمین جشنواره «شب های آواز در قدس عربی» توسط «موسسه موسیقی ادوارد سعید» برگزار می شود. چندین گروه داخلی و بین المللی نیز در جشنواره شرکت کردند.

سهیل خوری مدیر موسسه موسیقی ادوارد سعید گفت همه موزیسین ها و علاقمندان به موسیقی اصیل می توانند در جشنواره «شب های آواز در قدس عربی» شرکت کنند.

او افزود «هدف این جشنواره حفظ میراث فرهنگی عربی در سایه اشغالگری و یهودی سازی شهر قدس است».
سامر مخلوف مدیر روابط عمومی موسسه موسیقی ادوارد سعید گفت «این جشنواره از بخش های گوناگون تشکیل شده و در مرکز فرهنگی یبوس برگزار می شود. شب نشینی های هنری در این مرکز برگزار می شوند چرا که این محل از ابزار و آلات موسیقی و فناوری مدرن صدا برداری و نورپردازی برخوردار است».
او افزود «گروه های موسیقی گوناگونی در این جشنواره شرکت می کنند اما امسال به گروه های موسیقی ترکیه مجوز ورود به شهر قدس ندادند».
علاقمندان به بازدید از شهر قدس باید مجوز ویژه از اسرائیل بگیرند. اسرائیل شهر قدس را در ۱۹۶۷ اشغال کرد.
مخلوف خاطر نشان کرد «یکی از مهم ترین اهداف جشنواره معرفی شهر قدس به عنوان مرکز فرهنگی فلسطین و حفظ فعالیت های فرهنگی در قدس با وجود همه مشکلات و چالش ها است».
او افزود «شمار حضار و علاقمندان به شرکت در این جشنواره هر سال بیشتر می شود».
فعالیت جشنواره تا ۱۹ دسامبر ادامه دارد


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای