​جدال بین عون و حریری علنی شد

​جدال بین عون و حریری علنی شد

سه شنبه, 17 دسامبر, 2019 - 11:00

به تعویق افتادن رایزنی‌های پارلمانی برای انتخاب نخست‌وزیر لبنان به روز پنجشنبه جدال بین میشال عون رئیس‌جمهور لبنان و سعد حریری نخست‌وزیر مستعفی را علنی کرد.

به گزارش الشرق الاوسط، دفتر سعد حریری نخست‌وزیر پیشبرد امور گفته‌است که نمایندگان فراکسیون جریان ملی آزاد با بیان اینکه نمی‌خواهند نظر خود را به‌طور مستقل دربارهٔ تشکیل دولت اعلام کنند و نظر خود را به رئیس‌جمهور ابلاغ کرده‌اند تا او تصمیم نهایی را بگیرد، قانون اساسی را نقض کرده‌اند.

دفتر نخست‌وزیری روز دوشنبه اعلام کرد: «در چارچوب تماس‌های سیاسی قبل از زمان رایزنی‌های پارلمانی که قرار بود روز دوشنبه برگزار شود معلوم شد جریان ملی آزاد درصدد است دیدگاه‌های خود را (دربارهٔ دولت آتی) در اختیار رئیس‌جمهور قرار دهد تا او هر جور می‌خواهد دربارهٔ آن تصمیم‌گیری کند. این موجب تکرار نقض قانون اساسی می‌شود که یک بار رفیق الحریری نخست‌وزیر اسبق لبنان هم در دوره ریاست جمهوری امیل لحود با آن روبرو شد و سعد الحریری نمی‌تواند چنین نقض بزرگ قانون اساسی را بپذیرد. فرقی نمی‌کند این نقض قانون در چه موردی باشد.»

در مقابل دفتر ریاست جمهوری لبنان در بیانیه ای آورده‌است: «طرح این قضیه که چرا برخی نمایندگان نظراتشان را به میشل عون ابلاغ کرده‌اند تا او هر طور که می‌داند تصمیم‌گیری کند و از این بهانه رایزنی‌ها عقب بیفتد، به وضوح نشانگر تلاش برای ارائه توجیهی ساختگی است.»


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای