کنگره آمریکا بودجه سنگین دفاعی ۲۰۲۰ را تصویب کرد

کنگره آمریکا بودجه سنگین دفاعی ۲۰۲۰ را تصویب کرد

حمله احتمالی به ایران نیازمند مجوز کنگره نیست*موافقت با تصویب قانون قیصر و تحریم‌هایی علیه اسد و برخی از مقامات ایرانی
چهارشنبه, 18 دسامبر, 2019 - 18:45

مجلس سنای آمریکا در قانون بودجه دفاعی ۲۰۲۰ این کشور «قانون قیصر» یا «سزار» را که دربارهٔ وضع تحریم علیه حکومت سوریه و حامیان آن و همچنین برخی از مقامات ایرانی است تصویب کرد. همچنین در این بودجه مقرر شد حمله احتمالی به ایران نیازمند مجوز کنگره نیست.

به گزارش الشرق الاوسط، قانون قیصر به دولت آمریکا اجازه می‌دهد که مقامات بلندپایه و فرماندهان نظامی حکومت بشار اسد و همه حامیان روسی و ایرانی آن را به علت جرایم علیه شهروندان غیرنظامی تحریم کند.

این قانون همچنین امکان تحریم گروه‌های روسی و ایرانی ای را که حمایت مالی یا فناوری از بخش انرژی و دفاع و ساخت و ساز سوریه انجام دهند یا در روند بازسازی این کشور سهیم شوند فراهم می‌کنند.

پیش تر در ژانویه ۲۰۱۹ مجلس نمایندگان آمریکا «قانون قیصر» با اکثریت مطلق تصویب کرده بود.

این قانون به یاد یکی از افسران جداشده از ارتش سوریه که هزاران عکس از شکنجه‌های بازداشت شدگان در زندان‌های حکومت سوریه را منتشر کرد و اسم رمز او «قیصر» بوده «قانون قیصر» نام گرفته‌است.

کمیته‌های خدمات نیروهای مسلح سنا و مجلس نمایندگان آمریکا دربارهٔ بودجه دفاعی ۷۳۸ میلیارددلاری برای سال مالی ۲۰۲۰ میلادی توافق کردند که در مقایسه با بودجه سال جاری میلادی ۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.

خبرگزاری رویترز گزارش داد؛ اعضای کنگره روز دوشنبه دربارهٔ بودجه دفاعی که سیاست‌های وزارت دفاع آمریکا را در سال آینده میلادی ترسیم خواهد کرد، توافق کرده‌است. این سیاست شامل اقدام‌های جدید برای رقابت با چین و روسیه، مرخصی کارکنان فدرال و تشکیل نیروهای فضایی موردنظر دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا خواهد بود.

در این توافق تحریم ترکیه به دلیل خرید سامانه‌های دفاع موشکی روسی و پاسخی قاطعانه به تلاش‌های کره شمالی در توسعه سلاح‌های هسته ای خواسته شده‌است.

توافق اعضای کنگره دربارهٔ قانون مجوز دفاع ملی یا NDAA بعد از ماه‌ها مذاکره به دست آمده و انتظار می‌رود قبل از آغاز تعطیلات کنگره درماه جاری میلادی تصویب شود.

این قانون شامل ۶۵۸٫۴ میلیارد دلار برای وزارت دفاع و برنامه‌های امنیت ملی وزارت انرژی، ۷۱٫۵ میلیارد دلار برای پرداخت جنگ‌های جاری خارجی، موسوم به بودجه «عملیات احتیاطی برون مرزی» و ۵٫۳ میلیارد دلار بودجه اضطراری برای ترمیم خسارات ناشی از بلایای طبیعی است.

با توجه به این که این قانون یکی از چند معدود قوانین مهمی است که کنگره هر ساله تصویب می‌کند ابزاری مهم برای مجموعه ای از اقدامات مهم سیاسی است که امورات مختلفی را از سطوح پرداختی نظامی تا مدرنیزه کردن، خرید یا توقف استفاده از کشتی‌ها یا هواپیماها را تعیین می‌کند. در بودجه جدید افزایش ۳٫۱ درصدی دستمزد سربازان پیش‌بینی شده که بیشترین میزان در یک دهه گذشته‌است.

در توافق کمیته‌های کنگره تحریم‌هایی در رابطه با خطوط لوله ترک استریم و نورد استریم ۲ علیه روسیه پیش‌بینی و مانع همکاری مستقیم ارتش آمریکا و روسیه شده‌است.

طرح بودجه امسال همچنین مانع اقدام پنتاگون در کاهش سربازان اعزامی به کره جنوبی به زیر ۲۸ هزار ۵۰۰ نفر می‌شود مگر این که وزیر دفاع آمریکا اعلام کند کاهش نیروها در این کشور به نفع امنیت ملی آمریکا است.

بنا به گزارش رسانه‌های آمریکایی این بودجه برخی موارد، از جمله مجوز کنگره برای عملیات نظامی احتمالی علیه ایران را در بر نمی‌گیرد. پیش از این قانون‌گذاران دمکرات، که صاحب اکثریت در مجلس نمایندگان آمریکا هستند، تلاش کرده بودند تا حمله یا عملیات نظامی احتمالی علیه ایران را منوط به مجوز کنگره بکنند.

کنگره آمریکا همچنین در اقدامی مخالف منافع ترکیه، به تحریم تسلیحاتی کشور قبرس پایان داد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای