دولت یمن حوثی ها را به استفاده ابزاری از دانش آموزان دختر متهم کرد

دولت یمن حوثی ها را به استفاده ابزاری از دانش آموزان دختر متهم کرد

یکشنبه, 22 دسامبر, 2019 - 23:15

معمر الاریانی وزیر اطلاع رسانی یمن شبه نظامیان مسلح حوثی مورد حمایت ایران را به اجرای طرحی برای جذب و بسیج دانش آموزان دختر جهت استفاده ابزاری از آنها در مناطق باقی مانده در کنترل این گروهک متهم کرد. 

به گزارش الشرق الاوسط، الاریانی روز یکشنبه در اظهاراتی رسمی گفت «این طرح حوثی ها با هدف الحاق این دختران به تشکیلاتی موسوم به (الزینبیات) و به کارگیری آنها برای ماموریت های تجسسی و خبرچینی از نشست های زنانه، یورش به منازل و سرکوب اعتراضات از طریق آموزش آنها در دوره های بسیجی صورت می گیرد». 

به گفته این وزیر یمنی، این اقدام حوثی ها در قالب تلاش های آنها برای به کارگیری زنان در عملیات تروریستی و استفاده ابزاری از زنان برخلاف ارزش ها و عرف رایج در یمن است. 

الاریانی از نهادهای حقوق بشری بین المللی در زمینه حقوق زنان و ضدخشونت علیه زنان و همچنین حقوقدانان و فعالان خواستار محکوم کردم این اقدام مجرمانه حوثی ها و فشار برای دست کشیدن از رفتارهای جنگجویانه شد.  

پیش از این منابع حقوقی یمنی و بین المللی شبه نظامیان مسلح حوثی را به ربودن ده ها زن و دختر و مخفی کردن آنها به بهانه های واهی باهدف باجگیری و سوءاستفاده جنسی متهم کردند. 

برخی از منابع محلی در یمن نیز به «الشرق الاوسط» گزارش دادند حوثی ها سیاست هدف گرفن زنان در صنعا و مناطق دیگر تحت کنترل خود را از طریق باجگیری و در قالب آماده سازی و کمک به جبهه های درگیری از سرگرفتند.

به گفته منابع آموزشی به «الشرق الاوسط» برخی از معلمان و مدیران 8 مدرسه دخترانه در صنعا این طرح را اجرایی کرده اند. 

در همین باره سازمان حقوق بشری رایتس رادار (Rights Radar) مستقر در آمستردام هلند با انتشار گزارشی اعلام کرد که آمار ربودن دختران و زنان در صنعا و دیگر مناطق تحت سلطه حوثی ها توسط این ملیشای مسلح به طور بی سابقه ای افزایش یافته است. 

از سوی دیگر، سازمان مبارزه با تجارت انسان یمن در بیانیه ای در مورد ادامه این جنایات وحشتناک و ربودن زنان و سر به نیست کردن آنها ابراز نگرانی کرده بود. این سازمان تعداد زنان ربوده شده را بیش از 160 مورد عنوان کرده است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای