رئیس ستاد مشترک ارتش الجزایر درگذشت

رئیس ستاد مشترک ارتش الجزایر درگذشت

شنقریحه رئیس موقت ستاد مشترک ارتش شد
دوشنبه, 23 دسامبر, 2019 - 10:00

ریاست جمهوری الجزایر امروز دوشنبه اعلام کرد ژنرال احمد قايد صالح جانشین وزیر دفاع و رئیس ستاد ارتش الجزایر در سن 80 سالگی بر اثر سکته قلبی درگذشت.

به گزارش الشرق الاوسط به نقل از خبرگزاری الجزایر، 

عبدالمجید تبون رئیس جمهور الجزایر طی اطلاعیه‌ای ضمن اعلام 3 روز عزای عمومی در نهادهای دولتی و 7 روز در نهادهای نظامی، سعید شنقریحه فرمانده نیروی زمینی ارتش را به عنوان سرپرست ستاد مشترک ارتش این کشور منصوب کرده است.

عبدالمجید تبون که در انتخابات ریاست جمهوری الجزایر به پیروزی رسیده، از حمایت ژنرال احمد قايد صالح برخوردار بود و هفته گذشته مدال لیاقت را از دستان او دریافت کرده بود.

ژنرال احمد قايد صالح فرمانده پرنفوذ ارتش الجزایر و یکی از سران اصلی حکومت الجزایر از سال ۱۹۶۲ تاکنون به شمار می‌رفت که در دوره پس از برکناری عبدالعزیز بوتفلیقه نامش بر سر زبان ها افتاد. 

احمد قايد صالح پس از شدت گرفتن اعتراضات مردم این کشور خواستار استعفای فوری بوتفلیقه شده بود. عبدالعزیز بوتفلیقه نیز دو ساعت پس از بیانیه صالح از ریاست جمهوری الجزایر که از سال 1999 عهده دار آن بود کناره گیری کرد.

قاید صالح یکی از مهم‌ترین فرماندهان ارتش الجزائر بود که از سن ۱۷ سالگی به گروه‌های مبارز علیه استعمارگری فرانسه پیوست. او در عرصه فعالیت‌های نظامی مسیر طولانی را طی کرده و عهده‌دار مناصب مهمی بود. در سال ۱۹۹۴ به عنوان فرمانده نیروهای زمینی الجزائر و پس از آن در سال ۲۰۰۶ به عنوان رئیس ستاد مشترک ارتش الجزائر و در سپتامبر ۲۰۱۳ نیز به عنوان معاون وزیر دفاع این کشور منصوب شد.

درگذشت فرمانده ارتش الجزایر و یکی از حامیان حکومت فعلی این کشور در حالی است که جنبش اعتراضی الجزایر که خواستار تغییر اساسی در حکومت کشور است، با وجود برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، همچنان به ادامه تظاهرات تاکید دارد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای