سعودی و کویت درباره تقسیم منطقه حائل نفتی توافق کردند

سعودی و کویت درباره تقسیم منطقه حائل نفتی توافق کردند

سه شنبه, 24 دسامبر, 2019 - 19:15

خبرگزاری کویت گزارش داد سعودی و کویت امروز (سه شنبه) توافقنامه‌ و یادداشت تفاهمی برای از سرگیری تولید نفت در میادین نفتی واقع در منطقه حائل میان دو کشور را امضا کردند. برداشت مواد نفت از این میادین در پی نگرانی های محیط زیستی، ۵ سال متوقف شده بود.

به گزارش الشرق الاوسط، کونا در ادامه نوشت: دو طرف پروتکل الحاقی مربوط به توافقنامه تقسیم منطقه حایل و همچنین توافق تقسیم منطقه کم عمق مجاور این منطقه را امضا کردند.

 خالد الفاضل وزیر نفت کویت در توئیتی با تائید این خبر نوشت: «هدف از امضای این توافقنامه بازگشت عملیات تولید در منطقه تقسیم شده و عملی کردن همبستگی خلیجی است».

از سوی دیگر، وزارت انرژی سعودی در توئیتی با اشاره به حضور شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان وزیر انرژی سعودی در کنار همتای کویتی خود در امضای این تفاهمنامه گفت این یادداشت تفاهم به منظور انجام مقدمات لازم برای ازسرگیری تولید نفت در دو میدان نفتی است. 

پس از امضای این توافقنامه، وزیر انرژِی سعودی به همراه وزیر نفت کویت از مقر عملیات مشترک در میدان الوفره بازدید کردند. 

در اکتبر سال ۲۰۱۴ میدان ساحلی الخفجی که روزانه 300 تزار بشکه تولید می کرد به دلیل نگرانی های زیست محیطی تعطیل شد. همچنین میدان الوفره که روزانه 200 هزار بشکه از آن استخراج می شد، نیز در ماه می ۲۰۱۵ بسته شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای