تردید احزاب عراقی در معرفی نامزدهای خود به دلیل ترس از واکنش معترضان

تردید احزاب عراقی در معرفی نامزدهای خود به دلیل ترس از واکنش معترضان

«البناء» بدون توجه به معترضان، استاندار بصره را برای تشکیل کابینه نامزد کرد
چهارشنبه, 25 دسامبر, 2019 - 18:45

برخلاف روزهای قبل که احزاب سیاسی عراق به صورت ماراتونی اقدام به معرفی نامزدهای خود برای تصدی پست نخست وزیری می کردند، اکنون و پس از 20 روز از استعفای عادل عبدالمهدی، گروه ها و جریان به دلیل واهمه از واکنش معترضان با ترس و وسواس بیشتری دست به این کار می زنند. 

به گزارش الشرق الاوسط، فراکسیون «ائتلاف البناء‌» که خود را فراکسیون بزرگتر پارلمان عراق قلمداد می کند، بدون درنظرگرفتن خواسته های معترضان، اسعد العیدانی استاندار بصره را برای سمت نخست وزیری معرفی کرد. پیش از این قصی السهیل نامزد شده بود که توسط معترضان و تظاهرکنندگان مردود اعلام شد. 

با پایان یافتن مهلت قانونی تعیین نخست وزیر و موضع قاطعانه برهم صالح رئیس جمهور عراق درخصوص عدم پذیرش هر گزینه ای معرفی شده توسط احزاب که با اقبال مردمی همراه نباشد، گویی اوضاع نیز تغییر یافته است. 

پس از ارجاع مسئله فراکسیون بزرگتر یا اکثریت به دادگاه فدرال از طرف برهم صالح، دادگاه نیز بی درنگ در تفسیر این ماده قانونی نسبت به 2010 تجدیدنظر کرد. در نتیجه برهم صالح زیربار فشارهای ائتلاف البناء که شامل جریان های دولت القانون به رهبری نوری المالکی و جریان الفتح به رهبری هادی العامری برای درنظرگرفتن آنها به عنوان فراکسیون بزرگتر نرفت. در مقابل فراکسیون سائرون به رهبری مقتدی صدر نیز همین ادعا را دارد. 

در پی همین کش و قوس ها، برهم صالح این بار توپ را در زمین رئیس پارلمان انداخت تو خود فراکسیون بزرگتر را تعیین کند. 

در این میان، بخت و شانس قصی السهیل نامزد البناء برای تصدی پست نخست وزیری بعد از مخالفت مردمی در میدان التحریر به شدت کاهش یافت، اما علیرغم توصیه مرجعیت نجف برای تشکیل دولت غیرجدولی، البناء بازهم گزینه دیگری به نام اسعد العیدانی را رو کرده است. 

عبدالله الخریبط نماینده پارلمان عراق در این باره به «الشرق الاوسط» می گوید «ممکن است العیدانی بهتر از بقیه گزینه های مطرح شده باشد، اما قبول یا عدم قبول آن مرهون نظر معترضان و تظاهرکنندگان است. همچنین نظر مرجعیت نیز مهم است که تاکید کرده نامزد باید گزینه اختلافی بین گره سیاسی و مردم نباشد».

آراس حبیب کریم دیگر نماینده پارلمان نیز به «الشرق الاوسط» می گوید «فارغ از اینکه چه کسی نخست وزیر شود، اما ماموریت نخست وزیر آینده به اندازه ای که این روزها گفته می شود، خیلی مهم نیست، همچنین ایجاد موانع برای تشکیل دولت نشان می دهد که اراده ای برای از کارانداختن این ماموریت وجود دارد».  

پیشتر، قصی السهیل وزیر آموزش عالی دولت مستعفی عراق و نامزد مورد حمایت ائتلاف بناء، از نامزدی برای نخست وزیری عراق انصراف داد. رسانه های عراقی سندی منتشر کرده اند که در آن قصی السهیل در نامه ای به تاریخ 22 دسامبر خطاب به «ائتلاف بناء» به عنوان «بزرگ ترین فراکسیون مجلس» ضمن تشکر از آنان بابت نامزد کردن وی، تأکید کرده که براساس برآورد وی «شرایط برای چنین مسئولیتی فراهم نیست».

در این میان، عبدالحسین عبطان وزیر ورزش و جوانان سابق عراق، در واکنش به اخباری درباره مطرح شدن نام وی برای نخست وزیری عراق، تأکید کرد که فعالیت سیاسی را کنار گذاشته است. عبطان با انتشار پیامی در صفحه توییتر خود تأکید کرد که «بار دیگر می گویم که من نامزد هیچ مقامی نیستم و آنچه در شبکه های اجتماعی در این باره مطرح می شود هیچ ربطی به من ندارد». او خود را «شهروندی که سیاست و فعالیت دولتی را رها کرده» خواند و گفت که با بررسی دقیق حوادث شخصا متقاعد شده که باید چنین تصمیمی بگیرد.

در حالی که همگان منتظر موضع گیری مقتدی صدر درباره العیدانی هستند، عمار الحکیم رئیس جریان الحکمه عراق دربیانیه‌ای تاکید کرد: با هرگونه نامزد غیرمستقل و غیرمقبول در نزد مردم مخالف است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای