ژاپن ناوشکن و ۲ هواپیما به خاورمیانه اعزام می‌کند

ژاپن ناوشکن و ۲ هواپیما به خاورمیانه اعزام می‌کند

جمعه, 27 دسامبر, 2019 - 13:30

دولت ژاپن امروز جمعه از اعزام یک ناوشکن حامل بالگرد و یک هواپیماهای گشت زنی به خاورمیانه به منظور گردآوری اطلاعات با هدف حفاظت از آبراه های انرژی و تضمین ایمنی تردد نفتکش ها خبرداد. در عین حال این کشور به ائتلاف دریایی ایالات متحده نخواهد پیوست. 

به گزارش الشرق الاوسط به نقل از خبرگزاری فرانسه، یوشیهیده سوگا سخنگوی دولت ژاپن به خبرنگاران گفت که توکیو یک ناوشکن مجهز به هلیکوپتر و دو هواپیمای گشت‌زنی P-۳C برای جمع‌آوری اطلاعات به این منطقه اعزام خواهد کرد.

 سوگا افزود: این اقدام در راستای «صلح و ثبات در خاورمیانه و همچنین برای حصول اطمینان از امنیت دریانوردی کشتی‌های ژاپن در خاورمیانه» صورت می گیرد. 

به گفته او، ژاپن ۹۰ درصد از نفت خام خود را از منطقه خاورمیانه تامین می‌کند.

از سوی دیگر، سخنگوی وزارت دفاع ژاپن نیز گفت مناطق محل انجام این ماموریت محدود به خلیج عمان، دریای عرب و خلیج عدن است و شامل تنگه هرمز محل ابتکارعمل ائتلاف دریایی ایالات متحده نمی شود.

بر اساس طرح دولت ژاپن این گام برای یک ماموریت یک ساله با هدف «بررسی و تحقیق» صورت می گیرد که نیازی به تصویب مجلس ندارد.

 دولت ژاپن در نظر دارد این نیروها را در نیمه دوم ژانویه سال ۲۰۲۰ میلادی پس از حدود یک ماه آموزش به منطقه اعزام کند.

این اقدام ژاپنی ها پس از حملات سال جاری به دو تاسیسات نفتی سعودی و نفتکش ها در خلیج از جمله یک نفتکش ژاپنی صورت می گیرد. 

واشنگتن و تعدادی از کشورهای غربی به همراه سعودی، ایران را مسئول اجرای این حملات دانستند، مسئله که توسط ایران رد شد. 

در پی این حملات، آمریکا یک ائتلاف دریایی برای حمایت از نفتکش ها در منطقه را تشکیل داد. بریتانیا و استرالیا دو شریک مهم آمریکا به این ائتلاف پیوستند.

 


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای