افزایش انتقادها از تائید پیشنهاد روسیه درباره اینترنت در سازمان ملل

افزایش انتقادها از تائید پیشنهاد روسیه درباره اینترنت در سازمان ملل

یکشنبه, 29 دسامبر, 2019 - 18:00

مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه‌ روسیه برای مبارزه با جرایم سایبری را در حالی تصویب کرد که نهادهای حقوقی و کشورهای غربی از احتمال ایجاد محدودیت برای آزادی ها ابراز نگرانی کردند.

به گزارش الشرق الاوسط، این قطعنامه تحت عنوان «مقابله با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات برای اهداف مجرمانه» با حمایت روسیه و همراهی چین تصویب شد و قرار است در 2020 در این خصوص یک کمیته کارشناسی بین المللی تشکیل شود.

ایالات متحده آمریکا و کشورهای غربی و همچنین نهادهای حقوقی نگران هستند که ممکن است این قطعنامه منجر به سرکوب آزادی بیان بینجامد. در عین حال برخی از کشورها انتقاد از دولت را «عملی مجرمانه» می دانند. 

چین محدودیت های شدیدی روی عملیات جستجو در اینترنت برای دورنگهداشتن شهروندان خود از مسادل حساس برای رهبران مارکسیست خود و سایت های خبری پوشش دهنده اخبار مخالف با این کشور اعمال می کند. 

کشورهای زیادی به ویژه هند و ایران اخیرا برای مقابله با اعتراضات اینترنت را برای چند روز قطع کرده اند.  

آمریکا پیشتر درباره احتمال تصویب این قطعنامه به دلیل تعارض با آزادی های اساسی از جمله آزادی اینترنت ابراز نگرانی کرده بود. یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا در این باره اظهار کرد: آمریکا یک پیمان جرایم سایبری تازه را غیرضروری می‌داند زیرا ساز و کار کنوانسیون بوداپست که هم‌اکنون وجود دارد می‌تواند مسائل مرتبط با جرایم سایبری را مدیریت کند.

از سوی دیگر، سازمان هیومن رایتس واچ (دیده‌بان بین المللی حقوق‌بشر) با انتقاد از این قطعنامه منجر به ایجاد محدودیت برای آزادی بیان گفت کشورهای حامی این طرح مجموعه ای از کلاهبرداران است که برخی از آنها سرکوبگرترین کشورهای روی زمین هستند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای