​وزیر دفاع ترکیه: مراکز دیده‌بانی خود در ادلب را تخلیه نخواهیم کرد

​وزیر دفاع ترکیه: مراکز دیده‌بانی خود در ادلب را تخلیه نخواهیم کرد

یکشنبه, 29 دسامبر, 2019 - 18:15

خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیهتاکید کرد که کشورش هرگز 12 مرکز دیده‌بانی خود در منطقه کاهش تنش در ادلب در شمال غرب سوریه  را تخلیه نخواهد کرد. این اظهارات در جلسه وزیر دفاع و فرماندهان نیروهای مسلح ترکیه در مرز سوریه در پی تحولات اخیر ادلب مطرح شد. 

به گزارش الشرق الاوسط به نقل از خبرگزاری آناتولی، آکار گفت: «هرگز 12 مرکز دیده‌بانی خود در ادلب را که نیروهای ما فداکارانه برای برقراری آتش بس در آنجا فعالیت دارند تخلیه نخواهیم کرد و نیروهایمان را از پایگاه‌های نظارتی شهر ادلب سوریه خارج نخواهیم کرد».

او اضافه کرد: «نیروهای ما در پایگاه‌های نظارتی در حالت آماده‌باش هستند. اگر به هر شکلی حمله یا تیراندازی تحریک‌آمیز صورت بگیرد بدون تردید واکنش متقابل انجام خواهند داد».

وزیر دفاع ترکیه همچنین درباره طرح اعزام نیروی نظامی به لیبی نیز توضیحاتی ارائه داد. او تاکید کرد «ارتش ما برای دفاع از حقوق و منافع کشورمان در هر جایی که لازم باشد؛ در داخل و خارج، آماده انجام ماموریت است».

ترکیه در هفته گذشته سربازان و امکانات نظامی خود را به پایگاه های نظارتی در منطقه کاهش تنش ادلب روانه کرده است.

 اخیرا تعدادی از این پایگاه های نظارتی ترکیه با توپ و خمپاره نیروهای نظام سوریه مورد هدف قرار گرفته بودند و تعدادی از سربازان ترکی کشته و زخمی شده اند.

ترکیه از روسیه خواسته است تا شرایط آتش بس را در این منطقه فراهم سازد. یک هیات ترکی نیز در سه شنبه گذشته برای این خصوص به مسکو سفر کرد اما تاکنون نتیجه ای دربرنداشته است. 

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه دو روز پیش درباره موج جدید مهاجرت ها به اروپا هشدار داده است.

وی ضمن ابراز نگرانی درباره فشار این هجوم مهاجران به ترکیه گفت که کشورش به تنهایی نمی‌تواند این بار سنگین را بر دوش بکشد.

رییس جمهوری ترکیه اعلام کرد، با تشدید تنش‌ها در شمال غرب سوریه به ویژه ادلب و به دلیل ترس از بمباران نیروهای نظامی سوریه، 100هزار سوری حرکت به سوی ترکیه را آغاز کرده‌اند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای