حمله آمریکا به «گردان‌های حزب‌الله» در عراق و سوریه

حمله آمریکا به «گردان‌های حزب‌الله» در عراق و سوریه

ده‌ها نفر در پی حملات هوایی به 5 پایگاه این گروه مرتبط با ایران کشته و زخمی شدند
دوشنبه, 30 دسامبر, 2019 - 00:15

مسئولان آمریکایی روز یکشنبه از  حمله ارتش این کشور به تلافی حمله دو روز پیش به پایگاهی نظامی در کرکوک که منجر به کشته شدن یک پیمانکار غیرنظامی آمریکایی و زخمی شدن چند آمریکایی دیگر شد، پایگاه شبه نظامیان حزب الله در عراق و سوریه را بمباران کرد.

به گزارش الشرق الاوسط به نقل از رویترز، منابع امنیتی عراقی و منابع نزدیک به گروهک اعلام کردند که در نتیجه سه بمباران مقرهای گردان‌های حزب الله در عراق ۱۸ نیرو کشته و بیش از 50 تن دیگر زخمی شدند.

این منابع افزودند که دست کم 4 فرمانده محلی این گروهک در این حملات کشته شدند.  

وزارت دفاع آمریکا ( پنتاگون) گزارش داد نیروهای آمریکایی به 3 مقر این گروه در غرب عراق (استان الانبار) و 2 مقر آن در سوریه حمله کرده‌اند. 


‌بنا به اعلام پنتاگون مقرهای مورد حمله قرار گرفته شامل زاغه‌های مهمات و مقرهای فرماندهی و کنترل این گروه شبه‌نظامی بوده که این گروه از آنها برای برنامه ریزی و اجرای حملات به نیروهای ائتلاف بین المللی استفاده می‌کرده است.

به گفته یک منبع نظامی آمریکایی این حمله با استفاده از چندین فروند جنگنده اف15 ارتش آمریکا صورت گرفت. 

جاناتان هافمن سخنگوی وزارت دفاع آمریکا ( پنتاگون) حملات روز یکشنبه آمریکا را در تلافی حملات پی در پی حزب الله به پایگاه های عراقی میزبان نیروهای ائتلاف بین المللی دانست و آنها حملات دفاعی دقیق توصیف کرد که توانایی این گروه را برای انجام حملات آینده علیه نیروهای ائتلاف کاهش می‌دهد.


خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد در پی حملات آمریکایی ها به این جناح نظامی طرفدار ایران دست کم 19 جنگجو کشته شدند. 

همچنین چند ساعت پس از این حملات، یک مقام امنیتی عراق از برخورد ۴ موشک کاتیوشا با پایگاه التاجی در شمال بغداد محل استقرار سربازان آمریکایی بدون وقوع هیچ گونه تلفاتی خبر داد. 

از سوی دیگر، جواد کاظم الربیعاوی مدیر دفتر عملیات مشترک الحشد الشعبی در مورد جزئیات حمله هوایی آمریکا به مواضع گردان‌های حزب‌الله گفت: در این حمله هوایی، 19 نفر کشته و 35 تن مجروح شدند.

سخنگوی نظامی عادل عبدالمهدی نخست وزیر دولت پیشبرد امور عراق «نقض حاکمیت این کشور» را محکوم کرد.


هشدار صدر از واردکردن عراق به جنگ بین ایران و آمریکا 

در همین رابطه خبرگزاری آلمان گزارش داد که مقتدی صدر از رهبران سیاسی شیعه در عراق در بامداد دوشنبه، از پیامدهای واردکردن عراق به جنگ میان ایران و آمریکا هشدار داد.

در پی حملات آمریکا به مراکز الحشد الشعبی در شهرستان القائم در غرب عراق، صدر در توئیتی نوشت «من موافق شعله ورشدن جنگ میان ایران و آمریکا نیستم و همینطور موافق واردکردن عراق به این جنگ و تبدیل آن به میدانی برای نزاع ایرانی - آمریکایی نیستم».

او ادامه داد: «ما نیازمند موضع جدی بزرگان قوم برای دورنگهداشتن عراق از آن جنگ آتشین هستیم، جنگی که تر و خشک را با هم می سوزاند».

به گفته او «ما به بلندشدن صدای مخالفت عراقی ها در محکومیت جنگ و درگیرکردن عراق با این جنگ نیاز داریم».

صدر تاکید کرد «اگر عراق موضعی واحد و جدی نداشته باشد این جنگ پایان عراق خواهد بود».

این رهبر شیعی همچنین نوشت «ما به صلح و عمران محتاجیم .. عراق آمادگی لازم برای ورود به جنگ ناخواسته را ندارد و هر گروهی که پای عراق را به این جنگ باز کند دشمن ملت است».


احزاب شیعی حمله آمریکا به پایگاه های الحشد را محکوم کردند

به گزارش خبرگزاری د.ب.ا، در مقابل، جریان ها، جناح ها و احزاب شیعی بامداد دوشنبه حمله آمریکا به پایگاه های الحشد الشعبی در استان الانبار در غرب عراق را محکوم کردند.

حسن الکعبی معاون اول رئیس پارلمان عراق «تکرار حملات هوایی آمریکا به پایگاه‌های الحشد الشعبی در عراق را در راستای یک طرح و نقشه منظم و باز آمریکایی‌ها برای تضعیف نیروهای قهرمان عراقی به خصوص مدافعان مرزهای این کشور» دانست.

الکعبی در بیانیه‌ای تاکید کرد: «تکرار نقض حاکمیت عراق توسط آمریکا و پایبند نبودن آن به توافق امنیتی منعقد شده میان دو کشور قوای سه گانه عراق را در برابر این مسئولیت قرار می دهد که محکم در برابر این تجاوز بایستند و تصمیم های مناسبی را اتخاذ کنند که حفظ جان شهروندان را تضمین کند.»


جناح عصائب اهل الحق به رهبری قیس الخزعلی در واکنش به این حمله تاکید کرد که «حضور آمریکا در این کشور تهدیدی برای عراق به شمار می‌آید و امروز پایان حضور نظامی آمریکا در عراق به هر شیوه ممکن پیش از آنکه طولانی‌تر شود ضروری شده است».

ابومهدی المهندس رئیس ستاد الحشد الشعبی نیز در واکنش به حمله آمریکایی ها به مواضع الحشد الشعبی در الانبار تاکید کرد که «خون شهدا و مجروحین هدر نخواهد رفت و نیروهای آمریکایی در عراق پاسخ شدیدی دریافت خواهند کرد».

حزب الدعوه عراق به رهبری نوری المالکی نیز حمله آمریکا را «اقدامی مردود و نقض حاکمیت کشور است». این حزب همچنین مخالفت خود را با «تبدیل شدن عراق به میدانی برای تصفیه حساب با ایران» اعلام کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای