مجسمه یاد بود قربانیان اعتراضات عراق در میدان التحریر

مجسمه یاد بود قربانیان اعتراضات عراق در میدان التحریر

سه شنبه, 31 دسامبر, 2019 - 12:45
برخی از مجسمه های نصب شده در میدان التحریر

۷ مجسمه ساز عراقی مجسمه هایی از کشته شدگان در جریان اعتراضات ضد حکومتی درست کردند. این مجسمه ها در میدان التحریر در مرکز بغداد نصب شده اند.

اعتراضات مردمی در عراق از سه ماه پیش آغاز شد.

خبرگزاری آسوشیتد پرس عکس مجسمه ها را منتشر کرده است.

یکی از مجسمه ها تصویر فرد معترضی است که قوطی گاز اشک آور به چشمش اصابت کرده. مجسمه دیگری راننده «توک توک» در خودرو را به تصویر کشیده. راننده این خودرو در جریان انتقال زخمیان از صحنه درگیری کشته شد.


مجسمه دیگری نیز دست یکی از معترضان است که به رنگ پرچم عراق به نشان پیروزی بالا رفته. یکی از معترضان در حال فریاد در یکی از مجسمه ها به تصویر کشیده شده.

مهدی قرنوس (۵۳ ساله) مالک کارگاه هنری است که جلوی آن مجسمه ها نصب شده اند.

او می گوید که هفت نفر از جوانان کم سواد و بیکار در میدان التحریر در مرکز بغداد را گرد هم آورد و کلاس های آموزشی فشرده شش هفته ای برای آنها گذاشت. پول این کلاس ها را خود او تامین کرده است. این هفت نفر پس از شرکت در این کلاس ها موفق به ساختن این مجسمه ها شدند.

او افزود «این نمایشگاه یاد بود دوستان معترضی است که در جریان اعتراضات یا کشته و یا ربوده شدند. این برنامه هنری همچنین فرصتی برای جوانان با استعداد ایجاد کرده تا استعدادشان را به دور از خشونت به نمایش بگذارند».


اعتراضات مردمی در عراق در اول اکتبر آغاز شد. معترضان مورد سرکوب شدید قرار گرفتند. حدود ۴۰۰ نفر در جریان اعتراضات کشته و ۲۵ هزار تن زخمی شدند. اغلب کشته شدگان از معترضان هستند.


اگرچه خشونت و سرکوب در چند روز گذشته کاهش یافته اما کمیساریای حقوق بشر (ارگان وابسته به دولت) گفت «۶۸ نفر در جریان اعتراضات ربوده یا ناپدید شدند».

از سوی دیگر، کمیساریای حقوق بشر گفت «گروه های شبه نظامی» در عملیات گسترده آدم ربایی و ترور معترضان و فعالان نقش دارند.


معترضان خواستار رسیدگی مسئولان به فساد گسترده در کشور و بیکاری هستند.

آنها می گویند احزاب سیاسی حاکم بر کشور در ۱۶ سال گذشته مسئول اصلی وضعیت کنونی در عراق هستند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای