رویارویی تهران و واشنگتن روی نرده‌های سفارت در بغداد

رویارویی تهران و واشنگتن روی نرده‌های سفارت در بغداد

تلاش هواداران «الحشد» برای یورش به آن.. ترامپ برای حفاظت از آن نیرو اعزام کرد و خواستار رهایی عراقی‌ها از ایران شد
سه شنبه, 31 دسامبر, 2019 - 23:15 رقم العدد [ 15008]

منطقه حفاظت شده الخضراء در بغداد روز گذشته به میدانی برای «اصطکاک» میان ایالات متحده و ایران تبدیل شد، مسئله ای که احتمال تبدیل شدن عراق به میدانی بزرگ‌تر برای «درگیری» میان دو حکومت متنازع بر سر سلطه بر این کشور را بیش از پیش کرده‌است.

به گزارش الشرق الاوسط، «اصطکاک» پس از روانه شدن هزاران نفر از هواداران «الحشد الشعبی» با همراهی فرماندهان ارشد آن از جمله فالح الفیاض، ابو مهدی المهندس، هادی العامری و قیس الخزعلی به سمت سفارت آمریکا در منطقه حفاظت شده الخضراء آغاز شد. آنها برای محکومیت حملات آمریکایی‌ها به پایگاه‌های «حزب‌الله» در غرب عراق و سوریه به این منطقه آمده بودند.

این راهپیمایی خیلی زود به یورش به ساختمان سفارتخانه تبدیل شد، در واکنش نیروهای حراستی نیز برای مقابله از تیراندازی کردند و بمب‌های گاز پرتاب کردند که منجر به زخمی شدن ده‌ها تن شد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا ایران را به سازماندهی حمله به سفارت آمریکا در بغداد متهم کرده بود. او در پیامی توییتری نوشت: «ایران پیمانکار آمریکایی در عراق را کشت و چندین نفر را مجروح کرد. ما پاسخ دادیم و همیشه خواهیم داد. اکنون ایران حمله به سفارت واشینگتن را هماهنگ کرده‌است. آن‌ها کاملاً مسئول هستند. علاوه بر آن، ما انتظار داریم عراق از نیروی نظامی خود برای محافظت از سفارت ما در بغداد استفاده کند.»

وی در پیام دیگری نوشت: «کسانی که در عراق دنبال آزادی هستند و نمی‌خواهند تحت سلطه و کنترل ایران باشند: اکنون وقت شماست».

سعودی نیز روز سه‌شنبه حمله شبه نظامیان مورد حمایت ایران به نیروهای آمریکایی در منطقهٔ کرکوک عراق را محکوم کرد و آن را اقدامی تروریستی خواند. ریاض همچنین این حملات را که ناقض حاکمیت عراق است و بر امنیت و ثبات آن تأثیر می‌گذارد محکوم کرد.

از سوی دیگر، مقامات مسئول آمریکایی در گفتگو با خبرگزاری رویترز اعلام کردند که این کشور در نظر دارد به منظور محافظت از سفارتخانه خود در بغداد، نیروهای اضافی از نیروهای ویژه مارینز (یگان ویژه نیروی دریایی آمریکا) به عراق اعزام کند. آنها افزودند: به زودی گروه کوچکی از نظامیان آمریکایی از سرزمین‌های دیگر به بغداد اعزام خواهند شد.

دولت ترامپ بر حفاظت از نیروهای آمریکا و عدم تکرار حمله به مجموعهٔ دیپلماتیک آمریکا در بنغازی در شامگاه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۲ تأکید کرده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای