اسرائیل: مصالحه با «حماس» و رویارویی با «حزب الله»

اسرائیل: مصالحه با «حماس» و رویارویی با «حزب الله»

جمعه, 3 ژانویه, 2020 - 20:30
رژه عناصر مسلح جنبش فتح در رام الله به مناسبت پنجاه و پنجمین سالگرد تاسیس این گروه در روز چهارشنبه (اول ژانویه) (فرانس پرس)

منابع سیاسی در اسرائیل گفتند احزاب ائتلاف حاکم در این کشور از موضع ارتش درباره دست یابی سریع به توافق با جنبش «حماس» و رویارویی با «حزب الله» لبنان حمایت می کنند.
منابع افزودند ژنرال آویو کوخاوی رییس ستاد مشترک ارتش اسرائیل احزاب ائتلاف حاکم را متقاعد کرده که دست یابی به توافق آتش بس با «حماس» ضروری است. این رویکرد به منظور تمرکز بر رویارویی با تهدید شمال و تهدیدهای حزب الله لبنان و نیروها و شبه نظامیان ایران نیاز مبرم به شمار می رود.
روزنامه یدیعوت احرونوت به نقل از یک مقام نظامی نوشت «انگیزه ارتش برای توافق با «حماس» به دلیل تهدیدی است که اسرائیل در مرزهای شمالی با آن مواجه است».
کوخاوی با اعلام معادله جدید گفت «آتش بس با حماس و رویارویی با حزب الله معادله جدید است».
او خاطر نشان کرد «اگر ایران بخواهد از اسرائیل در راستای فشار بر آمریکا استفاده کند ما مجبور به رویارویی نظامی با آنان در سوریه و احتمالا در لبنان می شویم».
کوخاوی افزود «الان فرصت خوبی ایجاد شده است. (حماس» نیز تمایل به توافق دارد».
اما با این حال برخی منابع در تل آویو می گویند «احتمال درگیری با (حماس) به دلیل سیاست اسرائیل و فضای انتخابات در کشور و موانع پیش رو دولت برای رویارویی با (حماس) محدود به نظر می رسد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای