هفته نامه انگلیسی: ترور قاسم سلیمانی مهم تر از کشتن بن لادن است

هفته نامه انگلیسی: ترور قاسم سلیمانی مهم تر از کشتن بن لادن است

شنبه, 4 ژانویه, 2020 - 00:30
عکس: اسامه بن لادن و قاسم سلیمانی (آرشیو)

دیوید پاتریکاراکوس نویسنده و روزنامه نگار انگلیسی گفت «کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس مهم ترین ترور در خاورمیانه در قرن بیست و یکم است».

کاروان خودروی حامل قاسم سلیمانی در فرودگاه بغداد روز جمعه (۳ ژانویه) مورد حمله پهپاد آمریکایی قرار گرفت.

دیوید پاتریکاراکوس نویسنده کتاب «ایران هسته ای: تولد یک حکومت هسته ای» در یادداشتی در هفته نامه انگلیسی «اسپکتاتور» افزود «کشته شدن سلیمانی مهم تر از کشته شدن اسامه بن لادن رهبر پیشین «القاعده» در حمله آمریکا در ۲۰۱۱ است».

نویسنده گفت «اگرچه بن لادن شناخته شده تر از سلیمانی بود اما او تنها در پاکستان کشته شد. کشته شدن اسامه بن لادن یک اقدام لازم برای دولت آمریکا به شمار می رفت و تا حد زیادی نمادین بود. این مساله در مورد سلیمانی نیز صدق می کند».

او افزود «قاسم سلیمانی نماد اقتدار رژیم ایران در خاورمیانه و محرک «قدرت» حکومت بود. او در کانون همه تنش ها و اقدامات خشونت بار ایران در سوریه و لبنان و عراق و یمن حضور داشت».

پاتریکاراکوس یادآور شد «ترور سلیمانی ضربه سهمگینی به گروه های تروریستی زد که در دوران معاصر بی سابقه است».

این نویسنده انگلیسی درباره زمان انجام عملیات ترور قاسم سلیمانی از سوی آمریکا خاطر نشان کرد «آمریکایی ها تنها ۴۸ ساعت پس از حمله نیروهای «حزب الله» عراق به سفارت آمریکا در بغداد این حمله را انجام دادند. نیروهای «حزب الله» چند روز پس از شرکت در مراسم تشییع جنازه یارانشان که در یک حمله آمریکا کشته شدند به سفارت آمریکا حمله کردند».

پاتریکاراکوس افزود «حمله به سفارت واشنگتن را عصبانی کرد. دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا با انتشار یک توییت گفت «ایران تاوان سنگینی برای کشته یا زخمی شدن شهروندان آمریکایی خواهد پرداخت. این هشدار نیست بلکه یک تهدید است».

رهبر ایران در واکنش به توییت ترامپ گفت «شما غلط می کنید».

نویسنده گفت «واکنش خامنه ای به توییت ترامپ بسیار تحریک آمیز بود. خامنه ای به ترامپ در توییتر حمله کرد. توییتر از اهمیت فراوانی برای رییس جمهور آمریکا برخوردار است».

او افزود «گروهی در ایران تصور می کردند که ایران شکست ناپذیر است چرا که رژیم ایران چندین حمله انجام داد که بی پاسخ ماند. سرنگونی پهپاد آمریکا و حمله به تاسیسات نفتی سعودی و حمله به یک پایگاه آمریکا از جمله اقدامات ایران بودند که واکنش دولت آمریکا را به دنبال نداشت».

او گفت «همه کشورهای خاورمیانه در بیش از ۲۰ سال گذشته به عرصه نبرد سلیمانی با آمریکا تبدیل شدند. وزارت دفاع آمریکا چند ساعت پس از ترور سلیمانی گفت سلیمانی و سپاه قدس صدها تن از نظامیان آمریکا و نیروهای ائتلاف را کشتند و هزاران نفر را نیز زخمی کردند».

نویسنده به واکنش ترامپ پس از ترور سلیمانی اشاره کرد و گفت «ترامپ توییتی با پرچم آمریکا منتشر کرد و چیزی ننوشت. این پیام مرموز و کوبنده ای به شمار می رود».

پاتریکاراکوس احتمال آغاز جنگ میان آمریکا و ایران به دنبال ترور سلیمانی را دور از ذهن خواند و گفت «دو طرف به دنبال جنگی نیستند که نمی توانند در آن پیروز باشند اما رویارویی به شیوه های دیگری خواهد بود».

او گفت «ایران احتمالا از طریق گروه های نیابتی در منطقه واکنش نشان خواهد داد. حکومت ایران پیشتر نیز همین رویکرد را در پیش گرفت چرا که افزایش تنش با آمریکا هزینه بسیار سنگینی برای ایران دارد. واشنگتن نشان داد که آمادگی رویارویی دارد. اما رژیم ایران با نارضایتی گسترده مردمی روبرو است. به اینها باید تحریم ها علیه ایران را نیز افزود. انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ۲۰۲۰ برگزار می شود و شاید ترامپ از آن به عنوان فرصتی برای افزایش تنش با «آخوندهای دیوانه در ایران» استفاده کند».


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای