​ایران سرنگونی هواپیمای اوکراینی بر اثر شلیک موشک را رد کرد

​ایران سرنگونی هواپیمای اوکراینی بر اثر شلیک موشک را رد کرد

جمعه, 10 ژانویه, 2020 - 07:00

علی عابدزاده معاون وزیر راه و رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ایران گفته است «امکان انفجار هواپیمای اوکراینی بر اثر شلیک موشک از لحاظ فنی وجود ندارد».

به گزارش الشرق الاوسط به نقل از فرانس پرس، اظهارات عابدزاده به رسانه های پس از تاکید مقامات بریتانیا و کانادا مبنی بر سقوط هواپیما بر اثر اصابت موشک مطرح شده است. 

هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال که با ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه پرواز، تهران را به مقصد کی‌یف ترک کرده بود، پس از شش دقیقه پرواز در حوالی تهران سقوط کرد و تمام سرنشینان جانشان را از دست دادند.

عابدزاده در ادامه درباره نقش سامانه پدافندی ایران در سقوط این هواپیما گفت: اصلا طرح موضوع سقوط به دلیل اصابت موشک منطقی نیست.

 سقوط این هواپیمای مسافربری ساعاتی پس از موشک‌باران پایگاه نیروهای آمریکایی در عراق توسط ایران به منظور انتقامجویی از کشته شدن قاسم سلیمانی صورت گرفت.

جاستین ترودو نخست‌وزیر کانادا نیز گفت شواهدی از منابع مختلف دارد که نشان می‌دهد هواپیمای اوکراینی با پدافند ایران در نزدکی تهران ساقط شده است.

ترودو در عین حال این کار ایران را «احتمالا غیرعمدی» خواند و گفت:‌ «اطلاعات ما نشان می‌دهد که هواپیما به وسیله یک موشک زمین به هوای ایرانی ساقط شده است. البته ممکن است این شلیک غیرعمدی انجام شده باشد.»

عابدزاده اما گفته است هرگونه اظهارنظر قبل از بازخوانی جعبه سیاه هواپیما کارشناسی نیست. 

در این میان، فیلم کوتاهی از لحظه اصابت موشک به هواپیما دست به دست شده است. 

نیویورک‌تایمز فیلم مربوط به سقوط پرواز۷۵۲ را تایید کرده است. این فیلم را از داخل ایران فرستادند که نشان می‌دهد موشک با هواپیمای اوکراینی برخورد کرده است.

تعدادی از رهبران غربی نیز سخنان ترودو را تائید کردند. 

بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا می‌گوید مجموعه شواهد حاکی از آن است که هواپیمای اوکراینی با حمله موشکی ساقط شده است که به نظر می رسد غیرعمدی باشد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز در واکنش به این موضوع گفت که نسبت به سقوط این هواپیما مشکوک است و ممکن است کسی به اشتباه آن را ساقط کرده باشد.

او از احتمال ساقط شدن هواپیمای اوکراینی با موشک ایرانی به طور تصادفی خبر داد.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای