هیثم بن طارق، سلطان جدید عمان شد

هیثم بن طارق، سلطان جدید عمان شد

رهبران عرب درگذشت سلطان قابوس «بنیانگذار عمان جدید» را تسلیت گفتند
شنبه, 11 ژانویه, 2020 - 12:15 رقم العدد [ 15019]

خبرگزاری رسمی عمان اعلام کرد هیثم بن طارق آل‌سعید جانشین سلطان قابوس بن سعید پادشاه فقید این کشور شد.

به گزارش الشرق الاوسط، شورای دفاع عمان در بیانیه‌ای اعلام کرد، جلسه‌ای برای گشودن نامه سلطان قابوس برای انتخاب جانشینش برگزار شد و در آن نامه هیثم بن طارق بن سعید بن تیمور به عنوان سلطان جدید تعیین شده بود.

دولت عمان نیز رسماً اعلام کرد: هیثم بن طارق آل سعید صبح امروز (شنبه) مقابل پارلمان عمان سوگند یاد کرد.

هیثم بن طارق ۶۶ ساله وزیر میراث و فرهنگ عمان، و رئیس کمیته اقتصادی چشم‌انداز ۲۰۴۰ عمان و پسرعموی سلطان فقید این کشور است.

سلطان قابوس بن سعید پادشاه عمان دیشب پس از یک دوره بیماری در سن ۷۹سالگی درگذشت.

وی از سال ۱۹۷۰ میلادی و به‌مدت پنجاه سال در عمان حکفرمایی کرد.

دیوان پادشاهی عمان در پی درگذشت وی سه روز عزای عمومی و تعطیلی رسمی اعلام کرد.

 مراسم خاکسپاری سلطان فقید این کشور صبح امروز شنبه در مقبره خانوادگی انجام شد.

در این میان، مقامات امارات، اردن، مصر و قطر در پی درگذشت پادشاه عمان سه روز عزای عمومی اعلام کردند.

در همین باره، ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود خادم حرمین شریفین و ولی عهد وی شاهزاده محمد بن سلمان درگذشت سلطان قابوس را تسلیت گفتند.

در بیانیه ای که دربار پادشاهی سعودی آن را منتشر کرد، آمده‌است «رهبران سعودی ضمن تسلیت به امت عربی و اسلامی در پی درگذشت رهبر عمان و بنیانگذار نهضت جدید آن، تأکید کردند فقید مسیر دستاوردها، بخشش و سازندگی را به اوج خود رسانده‌است».

در ادامه آمده‌است «رهبران سعودی و ملت آنها با برادران عمانی خود همدردی می‌کنند و برای دولت و ملت عمان برادر آرزوی امنیت، ثبات رفاه و شکوفایی می‌کنند».

از سوی دیگر، شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان رئیس دولت امارات متحده عربی درگذشت سلطان قابوس را تسلیت گفت.

وزارت امور ریاستی امارات در بیانیه ای به نقل از شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان رئیس این کشور آورده‌است: درگذشت سلطان قابوس را به خاندان سلطنتی عمان و ملت این کشور تسلیت می‌گوییم و برای احترام به وی سه روز عزای عمومی اعلام کرده که از امروز (شنبه) آغاز می‌شود. همچنین در این ایام پرچم امارات در تمامی ادارات دولتی در داخل کشور و سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های دیپلماتیک آن در خارجه نیمه برافراشته خواهد بود.

در این بیانیه آمده‌است: ما امروز سوگوار رهبری هستیم که از برجسته‌ترین و خالص‌ترین فرزندان دو امت عربی و اسلامی بود و او چیزهای زیادی را به ملت خود بخشید و زندگیش را در راه دفاع از مسائل این ملت خاصانه سپری کرد.

در همین حال، عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهوری مصر نیز ضمن تسلیت درگذشت پادشاه عمان سه روز عزای عمومی در سراسر مصر اعلام کرد.

در توییت رئیس‌جمهوری مصر آمده‌است: امت عرب امروز رهبری را از دست دادند که از باعزت‌ترین انسان‌ها و یک رهبر خردمند بود که زندگیش را در راه کشور و ملتش بخشید. تاریخ نام او را به عنوان سمبل قدرت و اتحاد سلطنت عمان در طول نیم قرن ثبت خواهد کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای