​واکنش جانسون، مکرون و مرکل به سرنگونی هواپیمای اوکراینی؛ تحقیقات شفاف

​واکنش جانسون، مکرون و مرکل به سرنگونی هواپیمای اوکراینی؛ تحقیقات شفاف

یکشنبه, 12 ژانویه, 2020 - 13:45

تعدادی از رهبران کشورهای اروپایی روز شنبه در واکنش به اصابت موشک به هواپیمای اوکراینی در تهران خواستار تحقیقات شفاف و جامعی شدند.

به گزارش الشرق الاوسط، بوریس جانسون نخست‌وزیر بریتانیا، اعتراف ایران مبنی بر هدف گیریِ اشتباهی هواپیمای اوکراینی را «نخستین گام مهم» توصیف کرد و گفت: «اکنون باید برای انجام تحقیقات بین‌المللی کامل، شفاف و مستقل همچنین برای بازگرداندن کشته شدگان این حادثه به کشورهایشان اقدام شود.»

جانسون حادثهٔ سقوط این هواپیما را «غم‌انگیز» توصیف و اعلام کرد که بریتانیا با کشورهایی که در این حادثه آسیب دیده‌اند، از جمله کانادا و اوکراین همکاری خواهد کرد.

در میان کشته شدگان این حادثه، دست‌کم نام چهار شهروند بریتانیایی دیده می‌شود. جانسون تأکید کرد: «ما هر کاری که بتوانیم برای حمایت از خانواده‌های چهار قربانی این حادثه انجام خواهیم داد.»

او با اشاره به تنش‌های خاورمیانه نیز گفت: «بسیار حیاتی است که اکنون همهٔ رهبران یک راه دیپلماتیک را برای حل و فصل درگیری‌ها در منطقه دنبال کنند… این حادثه غم‌انگیز، اهمیت تنش‌زدایی در منطقه را برجسته کرد. همه ما به وضوح می‌توانیم ببینیم که درگیری بیشتر تنها به ضرر و فاجعهٔ بیشتر منتهی خواهد شد.»

از سوی دیگر، رویترز نوشت: دفتر ریاست جمهوری اوکراین امروز (شنبه) اعلام کرد که ولودیمیر زلنسکی و امانوئل مکرون روسای جمهور اوکراین و فرانسه توافق کردند که متخصصان فرانسوی در روند رمزگشایی جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی که بامداد چهارشنبه گذشته در نزدیکی تهران سرنگون شد، کمک کنند.

بنابر اعلام دفتر ریاست جمهوری اوکراین، امانوئل مکرون در یک تماس تلفنی به زلنسکی گفته‌است که فرانسه هم‌اکنون یک رویه رسمی برای انجام تحقیقات بین‌المللی دربارهٔ این سانحه را آغاز کرده و پذیرفته‌است که به زودی به کی‌یف سفر کند.

در این میان، خبرگزاری آلمان گزارش داد؛ آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در نشستی خبری با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه دربارهٔ سقوط هواپیمای اوکراینی گفت: باید کسانی که مسئول این حادثه بودند بازخواست و محاکمه شوند و تحقیق گسترده‌ای در این زمینه آغاز شود.

صدراعظم آلمان گفت: تحقیقات دربارهٔ حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران باید کامل شود.

او با بیان این‌که در حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی ۱۷۶ نفر بیگناه کشته شدند، گفت: مقام‌های ایران امروز اعلام کردند که مسئولیت این حادثه را برعهده می‌گیرند و اشتباه بزرگ رخ داده‌است.

وی افزود: امیدواریم که عاملان این حادثه تحت پیگرد قرار گرفته و مجازات شوند.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای