بازگشت معترضان به خیابان‌های لبنان در «هفته خشم»

بازگشت معترضان به خیابان‌های لبنان در «هفته خشم»

عون: «برخی مانع تراشی‌ها» تشکیل کابینه جدید را به تعویق انداخت
چهارشنبه, 15 ژانویه, 2020 - 10:30

معترضان لبنانی پس از مدتی وقفه در ادامه اعتراضات خود، امروز سه شنبه، با شعار «هفته خشم» و با هدف ایجاد فشار به طبقه سیاسی حاکم بار دیگر در چندین شهر به خیابان‌ها آمدند.

به گزارش الشرق الاوسط، جنبش معترضان در لبنان ۲۵ مهر / ۱۷ اکتبر ۲۰۱۹ علیه رهبران سیاسی کشور، فساد و فرقه‌گرایی آغاز شد و به استعفای سعد الحریری نخست‌وزیر این کشور منجر شد.

حالا و پس از فروکش کردن اعتراضات برای چند هفته، این فعالیت‌ها در سایه عدم تشکیل کابینه جدید و بحرانی شدن اوضاع اقتصادی از سر گرفته شد.

خبرگزاری آلمان گزارش داد تظاهرکنندگان در چندین شهر با آتش زدن لاستیک‌ها جاده‌ها را بستند و بسیاری از کارمندان به سر کار نرفتند.

برخی از گزارش‌ها نیز از تدابیر ویژه امنیتی و مستقرشدن نیروهای ارتش و پلیس برای بازگشایی راه‌ها و معابر اصلی خبر می‌دهند.

پیش از این حسان دیاب مأمور تشکیل کابینه در لبنان شده بود اما گزارش‌ها حاکی از به بن‌بست رسیدن مذاکرات و مشاوره‌های پارلمانی برای این منظور است.

در همین باره و به گزارش خبرگزاری رویترز، میشال عون رئیس‌جمهوری لبنان امروز سه شنبه اعلام کرد، طی هفته گذشته منتظر تشکیل دولت جدید بودیم اما برخی موانع باعث جلوگیری از تشکیل آن شد.

عون گفته‌است: لبنان بهای ۳۰ سال سیاست‌های مالی اشتباه را پرداخت می‌کند.

وی گفت که چندین عامل دست به دست هم داد تا بدترین بحران اقتصادی و مالی و اجتماعی، لبنان را زمین گیر کند.

عون در ادامه افزود: «جنگ‌های همسایگان لبنان را محاصره کرد و پویایی آن را گرفت. همچنین سنگین‌ترین بحران را بر اقتصاد شکننده آن یعنی بحران آوارگان تحمیل کرد. تحریم اقتصادی نیز منابع پولی خارج از کشور را کاهش داد و آسیب بزرگی به اقتصاد و بازار مالی وارد کرد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای